لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۵۷

پوتین: روسیه در انتظار مناسبات بهتری با آمریکا است


ولادیمیر پوتین نخست وزیر روسیه می گوید او مناسبات گرمتری با ایالات متحده را، زمانی که باراک اوباما کارش را بعنوان رییس جمهوری جدید آمریکا آغاز کند، انتظار می کشد.
پوتین روز پنجشنبه در برنامه تلویزیونی سالانه پرسش و پاسخ با مردم روسیه گفت او " نشانه های مثبتی" دیده است که مناسبات متشنج روسیه با دولت بوش در دولت اوباما بهبود خواهد یافت. پوتین امکان تغییراتی در طرح های آمریکا برای استقرار یک سیستم دفاع موشکی در اروپای مرکزی را از جمله چنین نشانه هایی دانست.

در این جلسه، پوتین ناتو را بدلیل خودداری از تعیین یک جدول زمانی قاطع برای پیوستن گرجستان و اوکراین به اتحادیه غرب ستود . کرملین، که ناتو را به کوشش برای منزوی ساختن روسیه متهم می کند، تهدید کرده است اگر هر کدام از دو کشور به عضویت ناتو در آیند، به اقدامات نامشخصی دست خواهد زد.
پوتین همچنین دادن هر گونه امتیازی به اوکراین در مورد قیمت های گاز طبیعی را رد کرد.
او گفت پولی که دولت کی اف می پردازد هم اینک از دیگر کشورهای اروپایی بمراتب پایین تر است ، و تهدید کرد اگر اوکراین در صدد برآید از خطوط لوله حامل سوخت به اروپای غربی گاز بیرون بکشد، ارسال گاز را قطع خواهد کرد.
پوتین همچنین هشدار داد که روسیه باید برای مقابله با بحران اقتصادی جهانی آماده باشد. با این حال، یاد آور شد کشورش این شانس را دارد که از این بحران با کمترین زیان جان بدر برد.

XS
SM
MD
LG