لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۹ مهر ۱۴۰۲ ایران ۰۳:۴۸

کنفرانس بین المللی کمیساریای عالی آوارگان و دولت افغانستان برای بررسی مسائل مربوط به بازگشت آوارگان افغان


کمیساریای عالی آوارگان و پناهجویان وابسته به سازمان ملل متحد و دولت افغانستان متعهد شده اند به کوشش برای کمک به افغان هایی که باز می گردند و به آنهایی که در داخل آواره شده اند، بیافزایند. این تعهد در یک کنفرانس بین المللی که به میزبانی کمیساریا و دولت افغانستان برای بررسی مسائل مربوط به بازگشت آوارگان و ادغام دوباره آنها در جامعه تشکیل شده بود، داده شد.

در کنفرانس، نمایندگان سازمان ها و کشورهایی که از نزدیک به ۳ میلیون آواره، بویژه در پاکستان و ایران حمایت می کنند، گرد آمدند و یافتن راه هایی را برای هماهنگ ساختن جدول های زمانی بازگشت با استراتژی های توسعه میان مدت، در چارچوب استراتژی توسعه ملی افغانستان، بررسی کردند.

رنگین دادفر سپنتا، وزیر امور خارجه افغانستان، گفت: " داستان روند بازگشت آوارگان، یکی از بزرگترین و موفقیت آمیزترین برنامه های بازگشت داوطلبانه در ده های اخیر است."
او گفت: بازگشت به تنهایی به معنای موفقیت نیست. باید با برنامه هایی برای استقرار موفقیت آمیز در جامعه و فراهم آوردن شرایطی که رفاه اقتصادی و اجتماعی آوارگان را ممکن سازد، دنبال شود.

بیش از پنج میلیون آواره افغان – بیست درصد جمعیت افغانستان – از سال ۲۰۰۲ به کشور باز گشته اند. اکثر آنها به مناطق اصلی خود رفته اند. اما، در حالی که ظرفیت کشور برای جذب تازه واردین کمتر می شود، بازگشتی های اخیر با دشواری های بیشتری روبرو هستند. برخی، از جمله 30 هزار آواره ای که اینک در چادرهایی در مناطق شرقی کشور زندگی می کنند، بدلیل عدم امنیت، نبود زمین، سرپناه، و سرویس های اولیه یا فرصت های شغلی قادر نیستند به روستاهایشان باز گردند. خشکسالی شدید و کمبودهای جدی غذا این چالش ها را چند برابر کرده است.

تخمین های شمار کسانی که در داخل آواره شده اند متفاوت است. یک تخمین گسترده مرکز کنترل جابجایی های داخلی، رقم افغان هایی را که در سال جاری بعلت خشکی در شمال و غرب کشور جابجا شده اند، بیش از شش هزار و پانصد نفر اعلام می کند.
پائولا دوبریانسکی، معاون وزارت امور خارجه آمریکا در امور جهانی و دمکراسی، که سرپرستی هیات آمریکا در کنفرانی کابل برعهده داشت، گفت جامعه بین المللی آماده است افغانستان را در کمک به آوارگان و کسانی که در داخل جابجا شده اند، یاری دهد.

از اول اکتبر ۲۰۰۱، دفتر جمعیت، آوارگان و مهاجرت وزارت امور خارجه، بیش ار پانصد میلیون دلار برای کمک به آوارگان افغان، قربانیان مناقشه، و کسانی که در داخل جابجا شده اند خرج کرده است، بیش از 50 میلیون دلار آن به سال مالی ۲۰۰۸ مربوط می شود. ایالات متحده متعهد است با کمیساریای عالی آوارگان و پناهجویان و دولت افغانستان کار کند تا مسلم شود که روند بازگشت افغان ها بصورت داوطلبانه و امن ، و در ارتباط با شتاب باز سازی افغانستان، باقی بماند.

XS
SM
MD
LG