لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۱۰

گزارش: پانزدهمین کنفرانس بین المللی ایدز و بیماری های مقاربتی در آفریقا گشایش یافت


پانزدهمین کنفرانس بین المللی ایدز و بیماری های مقاربتی در آفریقا روز چهارشنبه در داکار پایتخت سنگال گشایش یافت.

دانشمندان، سازمان های امور بشردوستانه، و نمایندگان برخی از کشور های آفریقایی در این کنفرانس چهار روزه شرکت کرده اند تا برای مبارزه با بیماری همه گیر ایدز در آفریقا چاره جویند.

عبداله وید رییس جمهوری سنگال در مراسم گشایش این کنفرانس اظهار داشت: باید سکوت در مورد این بیماری را در جهان و در طبقات مختلف جامعه بشکنیم . باید در مورد ایدز و خطرات آن صحبت کنیم و با واقعیت همه گیری بیماری ایدز روبرو شویم.

ایالات متحده ، فرانسه و چندین کشور غربی دیگر تعهد کرده اند برای براندازی این بیماری در آفریقا کمک های مالی لازم را اعطا کنند.

فرانسوا بار سینوسی ویروس شناس فرانسوی که در سال ۲۰۰۸ جایزه نوبل را از آن خود ساخت در این کنفرانس شرکت داشت.

خانم سینوسی گفت: بدلیل مشکل دسترسی به دارو های ضد اچ آی وی و تلاش های بین المللی، دسترسی بیماران مبتلا به ایدز به دارو افزایش یافته است و شمار کسانی که در سطح جهان تحت درمان قرار گرفتند از ۲۰۰ هزار نفر به سه میلیون نفر افزایش یافته است.

در همین حال باید به فکر تولید واکسن اچ آی وی و جلوگیری از مبتلا شدن بیماران به ایدز و متوقف ساختن گسترش و کنترل این بیماری بود.

براساس گزارش سازمان ملل که در ماه اوت منتشر شد ۳۳ میلیون نفر در جهان به ویروس اچ آی وی مبتلا هستند که اکثر آنان ساکن آفریقا هستند.

صندوق جهانی نیز گزارش داده است هر سال ۵۰۰ هزار نوزاد مبتلا به اچ آی وی به دنیا می آیند و در سال ۲۰۰۷ ، ۲۹۰ هزار نوزاد جان خود را بدلیل این بیماری از دست دادند.

صندوق جهانی سازمانی است که در سال ۲۰۰۲ تاسیس شده و با بیماری های ایدز، سل و مالاریا مبارزه می کند.

XS
SM
MD
LG