لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۷ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۰۳

گزارش اجتماعی: مراسم یادبود زوج یهودی کشته شده در حمله تروریستی مومبای در لس آنجلس برگزار شد


پسر دو ساله زن و شوهر یهودی که در مرکز یهودیان شهر مومبای کشته شدند، به اسرائیل فرستاده خواهد شد.

بیش از هزار تن از یهودیان ساکن لس آنجلس در مرکز یهودیان ارتدکس غرب آمریکا - شباد - در محله وست وود این شهر جمع شدند تا یاد گاوریل نوآه هالزبرگ، خاخام و رییس مرکز یهودیان مومبای، و همسر او ریوکاه را گرامی دارند.

شرکت کنندگان در این مراسم در حالیکه بخشی از خیابان گیلی را با گردهم آیی خود مسدود کرده بودند به تظاهراتی آرام دست زدند. در طول این مراسم شرکت کنندگان شعارهایی مبنی بر پیمان استواری در مقابل این فاجعه را تکرار می کردند.

خاخام بروش اشلومو کیونین، رییس اجرایی مرکز شباد طی سخنانی در حالیکه تروریست های حملات اخیر را مورد خطاب قرار می داد گفت:« شما فکر کردید می توانید ما را شکست بدهید اما ما مردم یهودی، ما مردمی که به روشنایی و نور اعتقاد داریم ، ما همچنان ادامه خواهیم یافت.»

در پی تشویق حاضران مارشال گروسمن، مدیرمرکز نیز در سخنانی به حاضران گفت: « این افراد- تروریست ها- بدون شک در آتش جهنم خواهند سوخت.»

در حالیکه اغلب رهبران محلی یهودی شهر لس آنجلس حملات تروریستی مومبای را به شدت تقبیح کردند امکاناتی در راه است تا پسر دو ساله هالزبرگ ها، موشه، به همراه پرستاری که جان او را نجات داده است به اسرائیل فرستاده شود تا با والدین مادری خود در آنجا زندگی کند.

پدر و مادر بزرگ موشه به کار گرداندن بزرگترین یتیم خانه جهان در شمال اسرائیل اشتغال دارند که از بیش از ۶۵۰۰ کودک یتیم در آنجا نگهداری می شود.

ساندرا ساموئل پرستار موشه به خبرنگاران گفت که او در طول حمله تروریستی به مرکز یهودی مومبای مدت ۱۲ ساعت در گوشه ای پنهان شده است.

مرکز یهودی شباد لوباویچ در مومبای، که توسط هالزبرگ ۲۹ ساله و همسر ۲۸ ساله او گردانده می شد در خدمت جامعه یهودی مومبای بود و مکانی برای مسافران و دیدارکنندگان یهودی.

ساندرا، پرستار موشه که ساکن هند است گفت هنگامی که صدای گریه کودک خردسال را می شنود از پناهگاه خود بیرون می آید و کودک را می بیند که در کنار اجساد خون آلود پدر و مادر خود ایستاده است و پیراهنش آغشته به خون است. او کودک را بغل می زند و به همراه سرایدار مرکز از محل فرار می کنند.

بنا برگفته رابرت کتز، رییس یتیم خانه ای که هم اکنون از موشه نگهداری می کند:« ساندراهنگام فرار به تروریست ها نهیب می زند که اگر جرات دارند به او و بچه ای که در آغوش دارد تیراندازی کنند.»

موشه یکشنبه گذشته در کنار پدر بزرگ و مادر بزرگ خود که پس از وقایع تروریستی به مومبای رفتند تا او، پرستار و اجساد والدینش را به اسرائیل بازگردانند، تولد دو سالگی خود را جشن گرفت.

XS
SM
MD
LG