لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۸ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۴۱

رییس جمهوری پاکستان: مظنونین را تحویل نخواهم داد


آصف علی زرداری رییس جمهوری پاکستان می گوید او بیست ستیزه گر مظنون را که هند در پی حملات در مومبای ( بمبئی سابق) خواسته است، تحویل نخواهد داد. زرداری شامگاه سه شنبه در مصاحبه ای با شبکه تلویزیونی سی ان ان تاکید کرد هند مدرکی که درگیری مظنونین را ثابت کند ارائه نداده است، اما گفت، حتی اگر چنین کاری هم صورت گیرد، او مظنونین را، آنگونه که هند خواسته است، تحویل نخواهد داد.
زرداری گفت پاکستان مظنونین را، اگر مدارک کافی علیه آنها ارائه شود، بازداشت و مجازات خواهد کرد.

يکی از مظنونین داوود ابراهیم است، که زمانی یک چهره مافیايی در بمبئی بود و در راس فهرست افراد تحت تعقیب هند قرار دارد. او به هماهنگ ساختن بمب گذاری در پایتخت مالی هند در سال ۱۹۹۳ که حدود ۲۵۰ تن را کشت، متهم است.
ایالت متحده در سال ۲۰۰۳، ابراهیم را یک تروریست جهانی با ارتباطهایی با گروه های ستیزه گر از جمله القاعده معرفی کرد. وزارت خزانه داری آمریکا دارايی های ابراهیم را مسدود کرد و او را به داشتن ارتباط با یک شبکه گسترده قاچاق مواد مخدر متهم ساخت.

در فهرست همچنین نام «مسعود ازهر» ، رهبر گروه ستیزه گر جیش محمد مستقر در پاکستان دیده می شود. پلیس هند او را در سال ۱۹۹۴ به اتهامات تروریستی دستگیر کرد، اما در سال ۱۹۹۹ در مقابل آزادی مسافران یک هواپیمای ربوده شده هندی، آزاد شد.

هند همچنین از پاکستان خواسته است «حفیط سعید» بنیانگزار گروه افراطی لشکر طیبه را، که به دست داشتن در هجوم سه روزه هفته گذشته در بمبئی مظنون است، تحویل دهد. لشکر طبیه برای مبارزه با حکومت هند در منطقه مورد اختلاف کشمیر تاسیس شد.
سعید از زمانی که لشکر طیبه را چندین روز پیش از ممنوع شدن آن در سال ۲۰۰۲ ترک کرد، آن چه را که یک جبهه پوششی خیریه برای فعالیت های گروه تلقی می شود، اداره کرده است.

XS
SM
MD
LG