لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۶ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۵۴

گزارش اجتماعی: مدارس آمریکا بازی شطرنج را در میان دانش آموزان ترویج می کنند 


جولی تالبوت، خبرنگار صدای آمریکا، واشنگتن

مدارس آمریکا به طور فزاینده ای از مزایای بازی شطرنج بهره می گیرند. پژوهش های بین المللی ثابت کرده اند بازی شطرنج به ویژه برای نوجوانان مزایای بسیاری دارد.

معلمان مدارس ایالات متحده به طور فزاینده ای از نتایج این پژوهش ها الهام گرفته و از شطرنج به عنوان بخشی از تجربه دانش آموزان در مدارس بهره می گیرند.

جورجیا کلارک، مدیر مدرسه ای در مریلند که به یاد می آورد فرانکی راث دانش آموز سر به هوایی بود، می گوید: « اولین قضاوت من از برخورد با فرانکی این بود که باید برای پیشرفت او قدمی برداشت وگرنه از مدرسه فارغ التحصیل نخواهد شد. فرانکی کلاس سوم بود اما در برخورد با بزرگسالان خیلی مشکل داشت.»

کلارک تصمیم گرفت تا فرانکی را در برنامه شطرنج بعد از ساعات مدرسه ثبت نام کند و در این دوره بود که پس از چند ماه تغییر چشمگیری در رفتار او پدید آمد.

جورجیا کلارک می گوید: «وقتی فرانکی فهمید که در کلوب شطرنج موفق است، ناگهان استعدادهایش شکوفا شد و من خودم شاهد بودم که در دو سال آخر چه تغییر عمده ای در او روی داده بود.»

در ۳۰کشور جهان از جمله روسیه، به شطرنج آنقدر اهمیت داده می شود که در برنامه های درسی مدارس گنجانده شده است.

گری گاسپاروف و آناتولی کارپوف دو چهره از سرشناس ترین قهرمان های شطرنج جهان، اهل روسیه هستند و ایالات متحده در این زمینه عقب مانده است.

هم اکنون در تعداد زیادی از مدارس عمومی آمریکا، شطرنج بخشی از برنامه های بعد از ساعات مدرسه است.

جیم فایت، مبتکر و مربی کلوپ شطرنج مدرسه ابتدایی شمال شرق می گوید: « کارشناسان در مورد تاثیر مثبت شطرنج بر مغز کودکان حتی از سن دو سالگی اتفاق نظر دارند. آن ها بر این باورند که شطرنج به رشد ذهنی و مغزی کودک و یادگیری مهارت های ریاضی و خواندن کمک می کند. اگرچه شطرنج شامل چند مهره و یک صفحه کوچک است، اما در واقع فعالیت های بسیاری در طول بازی صورت می گیرد.»

یکی از دانش آموزان در این مورد می گوید: « وقتی از بقیه می برم خیلی خوشحال می شوم. به خصوص این که طرف مقابل حریف قدرتمندی در شطرنج باشد. وقتی در شطرنج می توانی دیگران را شکست بدهی، احساس خوبی می کنی.»

دانش آموزان مدرسه مریلند می توانند در مسابقات شطرنج هم شرکت و برای دستیابی به اهداف بزرگتر تلاش کنند.

مدرسه ناحیه بالتیمور در مریلند هر سال به شرکت کنندگانی که بیشترین امتیاز را کسب کنند دو بورسیه کامل اهدا می کند.

جیم فایت می گوید: « من به این بچه ها می گویم وارد کالج شطرنج شدن خیلی راحت تر از قدم گذاشتن در بازی های حرفه ای فوتبال است. در شطرنج فقط در حالی که نشسته اید، چند مهره را تکان می دهید.»

شیساکو اوسوگی، دانش آموز دبیرستانی در حومه واشنگتن دی. سی که در سن ۱۳ سالگی بورسیه شطرنج گرفته می گوید:« همه بچه ها باید شطرنج بازی کنند حتی اگر بورسیه نگیرند.»

فرانکی روث می گوید بازی شطرنج به افزایش اعتماد به نفس او کمک کرده و شطرنج به او یاد داده تا صبور و آینده نگر باشد.

وی می گوید نه تنها از بازی لذت می برم بلکه از برنده شدن هم کلی ذوق می کنم.

XS
SM
MD
LG