لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۳۲

گزارش: باراک اوباما و اروپا


هیات سیاست خارجی و امنیت ملی باراک اوباما ريیس جمهوری منتخب آمریکا که روز دوشنبه معرفی شد، تعجب هیچکس را در پی نداشت. در روزهای گذشته، رسانه های همگانی در آمریکا و خارج این گروه را شناسايی کرده و درباره آنان بسیار سخن گفته بودند.

اما به هر حال، چهره این هیات، بازگشت به چهره سنتی و دو حزبی سیاست خارجی میانه روی آمریکا بود و نه سیاست تغییرات.

روزنامه لوموند چاپ پاریس در شماره امروز خود، سه شنبه، می نویسد برای اروپايی ها که حتی از مدتها پیش در انتخاب ريیس جمهوری آینده آمریکا با اظهار نظرهای خود شرکت کرده بودند، این معرفی لزوما خبر خوبی نبود.

دولت آینده آمریکا هیچ هدیه ای برای اروپايی ها نخواهد داشت و آقای اوباما نیز مانند خانم کلینتون اولویت را به شرکت های آمریکايی برای اتخاذ قراردادهای دولتی خواهد داد و در همان حال، در برابراروپايی ها سخت تر خواهد بود.

افغانستان نخستین محلی است که حسن نیت اروپايی ها را نشان خواهد داد. ريیس جمهوری منتخب آمریکا افغانستان را مرکز مبارزه با تروریسم قرار داده و آماده است نیروهای بیشتری را به آن کشور اعزام کند و انتظار دارد که اروپايی ها نیز چنين کنند.

آیا اروپايی ها میتوانند در برابر ريیس جمهوری که خود پیروزی اش را گرامی داشته اند مقاومت کنند؟.

علاوه بر آن، شخصیت هايی که در چهارچوب سیاست خارجی و امنیت ملی با ريیس جمهوری منتخب آمریکا کار خواهند کرد، نظر وی را در موضوع استفاده از قدرت به کار خواهند برد و خانم کلینتون یکی از آنهاست.

سناتور هیلاری کلینتون که در صورت تایید سنای آمریکا در مقام وزیر امور خارجه آمریکا قرار خواهد گرفت، باید پیش از شروع کار جدیدش کمیته انتخاباتی خود را نیز منحل کند. در نتیجه خانم کلینتون دیگر نخواهد توانست در انتخابات ریاست جمهوری آینده یعنی سال ۲۰۱۲ وارد میدان مبارزه شود.
ستاد انتخاباتی آقای اوباما پذیرفته است که تمام تعهدات مالی و بدهی های خانم کلینتون را که در پی مبارزه انتخابات مقدماتی ریاست جمهوری آمریکا برایش به بار آمده است، بپردازد.

و ژنرال چهار ستاره بازنشسته نیروی تفنگداران دریايی آمریکا، ژنرال جیمز جونز، که در اعمال ظرافت در سیاست نظامی خود هنگام فرماندهی نیروهای سازمان پیمان آتلانتیک شمالی – ناتو، شهرت داشته و با اروپايی ها بسیار نزدیک است، اکنون در مقام مهم مشاور امنیت ملی ريیس جمهوری منتخب قرار گرفته است.

آقای اوباما به موافقت در اصول سیاست دو حزبی برگشته است. توافقی که برای دهه ها سیاست خارجی آمریکا بر اصول پایه ای آن متمرکز بوده است.

ضرورت حمایت قدرت اقتصادی آمریکا از قدرت نظامی، نفوذ دیپلماتیک و رهبری جهانی ایالات متحده نظر باراک اباما ريیس جمهوری منتخب آمریکاست.

XS
SM
MD
LG