لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۶ مهر ۱۴۰۲ ایران ۱۱:۴۵

گزارش: چرا جمهوری خواه میانه رو در وزارت دفاع ابقا شد؟


باراک اوباما، رییس جمهوری منتخب آمریکا، رابرت گیتس را در مقام وزیر دفاع در کابینه خود ابقا کرد. آقای گیتس، رئیس پیشین سازمان مرکزی اطلاعات آمریکا (سی آی ای) دسامبر ۲۰۰۶توسط پرزیدنت بوش به جانشینی دانلد رامسفلد وزیر دفاع آمریکا برگزیده شد. ناظران سیاسی ابقای وزیر دفاعِ جمهوریخواه کابینه پرزیدنت بوش در پنتاگون را در شرایط جنگی کنونی، کمک به روند انتقال آرام و بدون اشکال قدرت به دولت آقای اوباما می دانند.

ابقای رابرت گیتس در مقام وزارت دفاع توسط رئیس جمهوری منتخب آمریکا، با توجه به ادامه درگیری این کشور دور از انتظار نبود. البته آقای اوباما می گوید به وزیر دفاع مأموریت جدیدی محول خواهد کرد؛ و آن پایان دادن به جنگ در عراق از طریق انتقال موفقیت آمیز قدرت به دولت عراق و پیروزی بر القاعده و طالبان در افغانستان است.

در کارنامه شغلی رابرت گیتس، برگهای درخشانی از همکاری با سه رئیس جمهوری پیشین و دولت فعلی آمریکا به چشم می خورد.

رابرت گیتس، دوست نزدیک خانواده بوش، دو سال پیش شغل مورد علاقه اش در دانشگاه تگزاس را رها کرد و به واشنگتن بازگشت تا در پنتاگون مشغول به کار شود.

آقای گیتس پیشتر، در دهه ٨۰ میلادی در بیرون راندن نیروهای شوروی سابق از افغانستان کمک کرد؛ و هنگام اجرای عملیات معروف به "توفان صحرا" برای بیرون راندن نیروهای عراق از کویت، معاونِ مشاور امنیت ملی کاخ سفید بود.

وی می گوید با توجه به چالش های جدی آمریکا در داخل کشور و در سراسر دنیا، با احساس مسئولیت کامل در کنار سربازان به وظیفه خود عمل خواهد کرد.

رابرت گیتس جمهوریخواهی میانه رو، و آگاه به مسائل خاورمیانه است؛ و ناظران می گویند این دو عامل در انتخاب وی به جانشینی دانلد رامسفلد و ابقای وی در دولت دموکرات آقای اوباما تأثیر داشته است.

اوباما با ابقای رابرت گیتس در مقام ریاست پنتاگون، به وعده خود مبنی بر گنجاندن دست کم یک جمهوری خواه در کابینه اش، عمل کرده است.

برخی از تحلیلگران اعتقاد دارند که رابرت گیتس، دستکم دریکسال اول ریاست جمهوری اوباما در پست خود باقی خواهد ماند.

XS
SM
MD
LG