لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۸ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۳۷

گزارش علمی: نوع کمیابی از کوتولگی می تواند راهنمای کشف درمان سرطان باشد


گزارش: ملیندا اسمیت، خبرنگارصدای آمریکا

در میان کوتوله های لارون در اکوادور هیچ گونه اثری از سرطان یا بیماری قند پیدا نشده است.

در واقع یک راز مبهم پزشکی با کمک ساکنان کوتوله شهرکی در جنوب اکوادور در آمریکای جنوبی در حال برملا شدن است. کوتوله های لارونی، دارای دگرگونی های ژنی ویژه ای هستند که از رشد هورمون های مساعد و دریافت کننده در بدن آن ها جلوگیری می کند.

پژوهشگران هنگامی که تحقیقات خود را بر روی این افراد کوتوله آغاز کردند متوجه شدند که همان تغییر و تحولاتی که موجب توقف رشد بدنی آن ها شده، موجب شده است که جلوی رشد هورمون های دریافت کننده امراضی چون سرطان و بیماری قند نیز در آن ها گرفته شود.

امروزه در جهان بیش از ۲۵۰ کوتوله لارونی وجود دارد که نزدیک به یک سوم آن ها در ناحیه لوها در جنوب اکوادور زندگی می کنند.

این افراد کوتوله همگی از نوعی اختلال ژنتیک رنج می برند که جلوی رشد هورمون های وابسته به قد کشیدن را می گیرد.

دکتر جیمی گوآرا از انستیتوی شناسایی و مطالعه غدد ترشحی داخلی، بیش از دو دهه است که به کار مطالعه بر روی کوتوله های لارونی اشتغال دارد. در حالیکه افراد دیگر جامعه در این ناحیه مبتلا به بیماری سرطان شده اند بنا بر گفته دکتر گوآرا « حتی یکی از این کوتوله ها مبتلا به سرطان نشده است.»

دکتر گوآرا معتقد است همان ژن هایی که جلوی رشد قد این کوتوله ها را گرفته است توانسته جلوی رشد غدد سرطانی و هورمون های دریافت کننده مرض قند را نیز در بدن آن ها بگیرد.

شهرت پژوهش ها و کشف تازه دکتر اکوادوری به سرعت به مراکز پژوهشی دیگر از جمله دانشگاه کالیفرنیای جنوبی، جایی که والتر لونگو، بیولوژیست مشغول انجام آزمایش های مشابه بر روی موش هاست نیز رسیده است.

پروفسور لونگو می گوید:« کشف چنین تغییر و تحولاتی در میان انسان ها حیرت انگیز است. ما می توانیم داروهایی تهیه کنیم که از هم اکنون در دست تهیه است و از طریق آن ها جلوی رشد غده های سرطانی را در افراد بگیریم.»

پژوهشگران معتقدند داروهای ضد سرطان می توانند به راحتی به تقلید از این ژن های لارونی ، سدی برای رشد سرطان محسوب شوند و این دارو می تواند تا ده سال دیگر در دسترس همگان قرار بگیرد.

بنا بر گفته پروفسور لانگو، اگر این دارو ها فقط برای بزرگسالان تجویز شوند می توان جلوی تاثیرات جنبی منفی آن را به آسانی گرفت.

از سوی دیگر، کوتوله های لارونی سال هاست که می کوشند تا از طریق تزریق هورمون های رشد طبیعی، قد خود را به حد انسان های دیگر برسانند. اما تهیه این داروهای گرانقیمت و غیر قابل دسترس دشواری های خاص خود را دارد.

XS
SM
MD
LG