لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۵۲

رزمایش شش روزه ایران در آبهای خلیج فارس آغاز شد


ایران، در جدیدترین نمایش قدرت نظامی خود در اطراف تنگه استراتژیک هرمز، به برگزاری مانورهای نظامی پرداخته است.
مقامات امروز، سه شنبه، گفتند در مانورها ۶۰ واحد رزمی، شامل ناوشکن ها، کشتی های مجهز به موشک، زیر دریايی، هلیکوپتر و هواپیماهای جنگی، شرکت دارند. مانورها در محدوده ای به وسعت ۱۳۰ هزار کیلومتر مربع در دریا صورت می گیرد و شش روز طول خواهد کشید.

خبرگزاری دولتی جمهوری اسلامی ایران به نقل از یک سخنگوی نظامی می گوید استفاده گسترده از تجهیزات دریایی ساخت داخل، یک ویژگی منحصر به فرد مانورها است.

سه دور تحریم های سازمان ملل متحد علیه تهران، دریافت کمک خارجی برای نگهداری و بهبود تجهیزات نظامی را دشوار ساخته است. ایران اخیرا اعلام کرد چندین نوع تجهیزات نظامی از جمله راکت، موشک و هواپیمای رزمی را در داخل طرح و آزمایش کرده است.

اسراییل و ایالات متحده، همراه با کشورهای دیگری که ایران را به کوشش پنهانی برای تولید جنگ افزار اتمی متهم می کنند، استفاده از نیروی نظامی برای متوقف ساختن چنین کوششهايی را رد نکرده اند. ایران می گوید برنامه اتمی آن برای مقاصد صلحجویانه اجرا می شود و برای نشاندادن آنچه آنرا قدرت دفاعی خود می نامد، اخیرا مانورهای نظامی متعددی برگزار کرده است.

ایران بارها تهدید کرده است در صورت روبرو شدن با هر حمله ای ، تنگه هرمز را خواهد بست. حدود ۴۰ درصد نفت مصرفی جهان از این تنگه می گذرد.

XS
SM
MD
LG