لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۷ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۲۰

با استعفای نخست وزیر تایلند معترضین فردوگاه ها را ترک می کنند


در تایلند، فعالان مخالف دولت موافقت کرده اند به اعتراضاتی که فرودگاه های بانکوک را فلج کرده است پایان دهند. این توافق پس از آن صورت می گیرد که نخست وزیر، حکم دادگاهی که او را از فعالیت های سیاسی ممنوع می کند قبول کرد.

رهبران اعتراض امروز، سه شنبه، گفتند فردا به محاصره فرودگاه پایان خواهند داد. آنها حدود یک هفته پیش کنترل باندهای فرودگاه ها را به دست گرفتند و حدود دویست و پنجاه هزار توریست خارجی را سرگردان کردند. مسئولان فرودگاه می گویند پرواز هواپیماها ظرف چند روز آینده از سرگرفته خواهد شد.

دادگاه قانون اساسی امروز سه حزب سیاسی عمده تایلند را غیر قانونی اعلام کرد و رهبران آنها، از جمله سوماچی، نخست وزیر، را برای پنج سال از فعالیت های سیاسی ممنوع ساخت. دادگاه، احزاب را در تقلب در رای گیری مجرم شناخت.

معترضین طرفدار دولت، دادگاه را متهم کردند که به يک «کودتای خاموش» علیه نخست وزیر دست زده است.

سوماچی امروز گفت او حالا یک شهروند عادی است.

اعضای ائتلاف حاکم عهده کرده اند دولت دیگری تشکبل دهند و نخست وزیر جدیدی انتخاب کنند. معاون نخست وزیر تا زمانی که پارلمان رییس جدید دولت را تصویب کند، به عنوان نخست وزیر موقت خدمت خواهد کرد.

نخست وزیر بعدی سومین نخست وزیر تایلند در سال جاری خواهد بود. رهبر جدید می ممکن است با اعتراض های مشابه اتحاد مردم برای دمکراسی ، اگر او را عاملی برای تاسکین شیناواترا نخست وزیر معزول تلقی کند، روبرو شود.

بحران سیاسی دولت را ناچار ساخته است کنفرانس رهبران کشورهای عضو اتحادیه آسیای جنوب شرقی را که قرار بود در ماه جاری تشکبل شود ، تا ماه مارس به تاخیر بیاندازند.


XS
SM
MD
LG