لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۳۱ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۵۴

تصميم گيری کابينهء اسرائيل بر سر پيشنهاد نخست وزير آن کشور در مورد آزاد کردن ٢٥٠ زندانی فلسطينی


تصميم گيری کابينهء اسرائيل بر سر پيشنهاد نخست وزير آن کشور در مورد آزاد کردن ٢٥٠ زندانی فلسطينی؛ همزمان با ادامهء درگيری ميان ساکنان يهودی نشين ها با فلسطينيان بر سر ادعای مالکيتِ ساختمانی در مرکز شهر الخليل، و بسته شدن مجدد گذرگاه های مرزی نوار غزه به روی فلسطينيان، که اين بار به تصميم گروه حماس صورت گرفته است؛ در تازه ترين تحولات خاورميانه .

***

در جلسهء روز يکشنبهء کابينهء اسرائيل، امکان اجرای وعدهء اهود اولمرت نخست وزير برای آزاد کردن ٢٥٠ فلسطينی از زندان های آن کشور در ماه دسامبر مورد برررسی قرار گرفت. گيدئون عذرا وزير محيط زيست اسرائيل با اشاره به اين که زندانيان مورد نظر وضعيت جسمانی مساعدی ندارند؛ و به هرحال قرار بود طی ماههای آينده از زندان مرخص شوند گفت ابومازن رهبر فلسطينيان تمام توان خود را برای مبارزه با تروريسم به کار بسته است؛ و به اعتقاد من ما بايد به هر طريق به وی کمک کنيم.

اما الی ايشای وزير بازرگانی و صنايع اسرائيل با آزادسازی يکجانبهء زندانيان فلسطينی مخالف است؛ و می گويد چنين اقدامی امکان چانه زنی برای آزادی گيلعاد شاليت، سرباز اسرائيلی و ديگر افرادی را که در گروگان فلسطينيان هستند از بين می برد. آقای ايشای می افزايد در شرايطی که اسرائيلی های زندانی در حکومت خودگردان فلسطينی حتی برای تعطيلات هم حق برخورداری از مرخصی ندارند، تکرار ژست انساندوستانه از جانب اسرائيل و آزاد کردنِ هر چند وقت يکبارِ گروهی از زندانيان فلسطينی اقدامی عجيب، و حتی خطرناک است.

تصميم دولت اسرائيل با واکنش مثبت وزير امور زندانيان فلسطينی رو به رو شد. اشرف العجرمی چنين اقدامی را گامی هر چند کوچک، اما مثبت، و "در مسير درست" خواند، و افزود آزاد کردن تنها ٢٥٠ نفر از نزديک به ٩٠٠٠ فلسطينی – که هم اکنون در زندان های اسرائيل به سر می برند – کمک چندانی به حل مشکل نمی کند.

در همين حال، کرانهء باختری رود اردن، همچنان صحنهء درگيری بر سر مالکيت ساختمانی در مرکز شهر الخليل است، که يهوديان و فلسطينيان مدعی آن هستند. يک دادگاه اسرائيلی روز ١٦ نوامبر دستور داد که ساکنان يهودی،ِ ساختمان مورد مناقشه را ترک کنند؛ ولی آنها به رغم گذشت دو هفته، از اجرای دستور سرپيچی کرده اند. مشاجرهء لفظی ميان فلسطينيان با يهوديان افراطگرا به سنگ پراکنی منجر شد. گزارش ها از زخمی شدن 4 فلسطينی در درگيری روز شنبه حکايت دارد.

در نوار غزه، گذرگاههای مرزی روز يکشنبه بار ديگر، اين بار در اقدامی از سوی حماس، بسته شد. هدف حماس جلوگيری از خروج افرادی است که با هماهنگی با رقيب عمدهء آن گروه يعنی دولت فلسطينی به رهبری سازمان فتحِ محمود عباس، قصد دارند به زيارت حج بروند.

XS
SM
MD
LG