لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۷ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۴۵

گزيده روزنامه های يکشنبه  و دوشنبه۱۰ و ۱۱ آذر در ايران


زيان ۴/۶ ميليارد دلاری ايران به خاطر تبديل ارز

روزنامه سرمايه در شماره روز يکشنبه خود از «زيان ۴/۶ ميليارد دلاری» ايران به خاطر تبديل ذخيره ارزی می نويسد. به نوشته اين روزنامه، «آمار بانک مرکزی» ارائه شده از سوی مقامات اين بانک، نشان می دهد دارايی های ايران، به خاطر اجرای سياست تبديل ارز، ۴/۶ ميليارد دلار کاهش يافته است.

چند روز پيش، «ثمره هاشمی،» مشاور ارشد محمود احمدی نژاد، رييس جمهوری اسلامی، گفت:« دارايی های ارزی ايران که بيشتر به صورت دلار بود، به طلا و ارزهای معتبر ديگر تبديل شد.» همچنين محمود بهمنی، رييس کل بانک مرکزی ايران گفته بود:«با توجه به اينکه قسمت اعظم سبد ارزی ما يورو است، اين برای کشور ما خيلی خوب است.»

به نوشته سرمايه، اين درحالی است که ارزش دلار آمريکا، در سه ماهه گذشته، نزديک به دو درصد در برابر يورو تقويت شده است.

مصرف مشروبات الکلی دست ساز ۹۲ نفر را مسموم کرد

روزنامه رسالت از مسموميت ۹۲ نفر در بندرعباس به خاطر مصروف «مشروبات الکلی دست ساز» خبر می دهد. به نوشته اين روزنامه، ۱۲ نفر از مسموم شدگان تا کنون جان خود را از دست داده اند.

به گفته فرشيد عابدی، رئيس دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان، از سه شنبه هفته گذشته تاکنون، ۹۲ نفر به خاطر مصرف مشروبات الکلی دست ساز راهی اورژانس «شهيد محمدی» شدند. همچنين ۹ نفر از بيماران در کما بسر می برند که وضعيت ۳ نفر از آنان وخيم گزارش شده است.

افزايش ۴۰ درصدی نرخ خدمات پستی بدون سر و صدا

روزنامه قدس می نويسد نرخ خدمات پستی در ايران که توسط «دفاتر خدمات ارتباطی» و «آژانسهای پستی» ارائه می شود، از ۲۲ آبان ماه سال جاری ۴۰ درصد افزايش يافت.

طبق اين خبر، علت اين افزايش «مصوبه كميسيون سازمان تنظيم مقررات و ارتباطات راديويی» است. افزايش ۴۰ درصدی نرخ خدمات پستی، در تاريخ ۱۲ آبان ماه به كليه دفاتر خدمات ارتباطی و آژانسهای ابلاغ شد.

انتقال سپرده های مردم به بانک های خصوصی

روزنامه آفتاب يزد از افزايش تمايل مردم به بانک های خصوصی در ايران خبر می دهد و می نويسد اين امر باعث گله مند شدن بانک های دولتی شده است. به نوشته اين روزنامه، مردم در حال خارج کردن سپرده های خود از بانک های دولتی و تحويل آن به بانک های خصوصی هستند.

به گزارش آفتاب يزد، بانک های دولتی که با جذب تمام منابع پولی مردم و دولت، در ۳۰ سال گذشته، خدماتی را که در خورد مردم نبود به آنان ارائه می کردند اکنون از سوی بانک های خصوصی به چالش کشيده شده اند.

به نوشته اين روزنامه، تمايل مردم به سمت بانک های خصوصی ناشی از «خدمات بهتر» و «سود بيشتر» اين بانک ها است. آفتاب يزد می نويسد :«هنوز مردم به ياد دارند چگونه برای دريافت يک وام ضرورت بايد ماه ها در انتظار گوشه چشم مقامات بانک باشند ، هرچند اين رويه همچنان ادامه دارد.»

***

دستگيری ٥ نفر از توزيع كنندگان مشروبات الكلی در بندر عباس

كيهان از« دستگيری» ٥ نفر در بندر عباس خبر می دهد كه به گفته رئيس پليس آگاهى هرمزگان، از تهيه و توزيع كنندگان مشروبات تقلبی در اين شهر هستند.

به نوشته اين روزنامه، سرهنگ اصغر قطب زاده گفت درباره مرگ ١٢ نفر از مصرف کنندگان مشروبات الکلى تقلبى در بندرعباس گفت « پس از دستگيرى چهار تن از تهيه و توزيع کنندگان مشروبات معلوم شد که اين افراد با هدف ساختن مشروبى با درصد تأثيرگذارى بالاتر و سودجويى بيشتر به اين کار مبادرت کردند.»

به گفته اين مقام نيروی انتظامی « يکى از عوامل تهيه اين مشروبات نيز در اثر مصرف آن جان خود را از دست داد.»

به نوشته كيهان « افراد دستگير شده بين ٢٥ تا ٤٥ سال سن دارند .» رييس پليس آگاهی بندر عباس گفته «تعداد ديگرى از متهمان اين پرونده تحت تعقيب هستند.»

یونسی: خاتمی رقيب احمدی ن‍ژاد است

به نوشته سرمايه، علی يونسی، وزير اطلاعات دولت سيد محمد خاتمی درباره انتخابات آتی رياست جمهوری در ايران می گويد «رقيب احمدی نژاد فردی جز خاتمی نيست.»

علی يونسی كه اكنون «مشاور امنيتی رئيس قوه قضائيه» است همچنين گفته در حال حاضر برخی از خاتمی تصويری «خطرناک» برای جمهوری اسلامی ارائه کرده اند در حالی که خاتمی «فرصتی» برای نظام است.

به گفته اين مقام قضايی «خاتمی نسبت به بسياری از کسانی که ادعا می کنند، به نظام و رهبری پايبندی بيشتری دارند.» به نوشته سرمايه، يونسی با «اسطوره» خواندن خاتمی نزد مردم گفته «شرايط جديد نشان می دهد خاتمی چه مقدار در دل ها جا دارد.»

يونسی در بخش ديگری از سخنانش در مورد هلوكاست و طرح اين موضوع از سوی محمود احمدی نژاد گفت : «طرح مساله هولوکاست به شدت به نفع اسرائيل تمام شد.»

يكسان شدن پرداخت سود سپرده ها در بانك های دولتی و خصوصی

روزنامه جمهوری اسلامی از دستور بانك مركزی برای يكسان شدن پرداخت سود سپرده ها در بانك های دولتی و خصوصی خبر می دهد.

به نوشته جمهوری اسلامی رئيس كل بانك مركزی گفته: اقدام بانك مركزی درباره سود سپرده های بلند مدت بين بانك های خصوصی و دولتی دستوری نيست اما وی در ادامه تصريح می كند: « بانك مركزی تصميم گرفت تا كف و سقف برای نرخ سپرده ها تعيين كند.»

به گفته رييس بانك مركزی، به بانك ها اعلام شده كه «بين ٩ تا ١٩ درصد ٥ ساله سود دريافت كنند.» بهمنی همچنين می گويد: « اقدام بانك مركزی موجب شد تا شرايط برای بانك های دولتی و خصوصی يكسان شود»

رئيس كل بانك مركزی گفت: « متغير بودن نرخ سود بين بانك های خصوصی و دولتی موجب می شود كه بانك های دولتی صدمه ببينند.» به عقيده رييس بانك مركزی، اقدام بانك مركزی در اين راستا، «طبق بانكداری اسلامي» بوده است.

بررسی دست دادن يك مقام دولتی با ورزشكار اسراييلی در مجلس

آفتاب يزد به اقدام دبير كميته ملی پارالمپيك در دادن مدال به ورزشكار اسرائيلی و دست دادن با وی در مسابقات پارالمپيك پـكــن اشاره می كند و به نقل از داريوش قنبری، رييس فراكسيون اقليت مجلس(اصلاح طلبان) می نويسد «اتـفــاقــات عـجيبـی رخ مـيدهـد كـه جـای تـأمـل بـسيار دارد.»

به نوشته اين روزنامه، اهدای مدال ورزشكار اسرائيلی توسط دبير كميته پارالمپيك ايران در مـسـابـقـات پـكـن بـازتـابهـای مختلفـی در محـافـل سيـاسی، رسانهای و ورزشـی - غيـر دولتـی - داشتـه اسـت.

آفتاب يزد می نويسد مسئولان سازمان تربيتبدنی می خواهند اين اقدام را اينگونه توجيه كه مسئول ايرانی در هنگام اهدای مدال از مليت ورزشكار اسرائيلی « بی اطلاع » بوده است تا از پيامدهای آن بر دولت بكاهند.

به نوشته اين روزنامه، قرار است: مـوضوع اهدای مدال به ورزشـكـاران مـعلـول اسرائيلی، توسط يك مسئول كميته پارالمپيك ايران در مسابقات پارالمپيك ٢٠٠٨ چين، در جلسه عصر يكشنبه كــمــيـسـيـون فرهنگی مجلس بررسی می شود.
XS
SM
MD
LG