لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۳۷

در سالگرد مبارزه با ایدز دکتر کاميار و آرش علائی همچنان در زندان هستند


همزمان با رسيدن اول ماه دسامبر، روز جهانی مبارزه با ايدز، سازمانها و نهادهای مدافع حقوق بشر و پزشکان در سراسر جهان خواستار آزادی دکتر کاميار و آرش علائی دو پزشک فعال ايرانی در زمينه مبارزه با ايدز شده اند که پنج ماه پيش توسط مقامات جمهوری اسلامی ايران بازداشت و از آن زمان تاکنون در زندان به سر می برند. هيج اتهامی بطور رسمی علیه اين دو پزشک جوان توسط مقامات قضايی کشور عنوان نشده است و بدون برگزای هيچگونه محاکمه ای بر خلاف قوانين داخلی ايران و تعهدات بين المللی جمهوری اسلامی ايران در پشت ميله های زندان بسر می برند.
برادران علائی از سالها پیش در راه مبارزه با بيماری ايدز در ايران و پیشگیری از آن فعالیت می کردند. اين دو پزشک در اوایل تيرماه توسط مقامات امنيتی بازداشت شده و گفته می شود هم اکنون در زندان اوين به سر می برند.

اين بازداشت، اعتراض نهادهای مدافع حقوق بشر و جامعه بين المللی از جمله اتحاديه اروپا را به همراه داشت که به دنبال آن حسن حداد، معاون امنیت دادسرای عمومی و انقلاب در تهران در گفتگویی بدون ذکر نام برادران علائی از دستگیری دو برادر فعال در زمینه مبارزه با ایدز به اتهام تلاش برای براندازی خبر داده و گفته بود: « در همین زمینه پرونده ای تشکیل شده که متهمان آن دو برادر هستند، آنها با تشکیل همایش هایی با زمینه هایی از جمله ایدز، اقدام به جذب نیرو و برنامه ریزی برای اعزام افراد به خارج و آموزش جهت هدف های براندازی می کردند». آقای حداد در آن زمان اضافه کرده بود که : « آمریکا که قصد نفوذ به ایران را دارد، به غیر از استفاده از شیوه های تند و خشن، از راه های دیگر هم برای جذب افرادی که ممکن است در آینده برای مقاصد خود استفاده کند، اقدام می کند».

اين دو پزشک در ۲۰۰۷ در مجمع بهداشتی «اسپن» در آمریکا که یک گردهمایی از متخصصین برجسته امور بهداشتی آمریکا و سایر کشورها است، شرکت کرده بودند. اين در حاليست که اعضای خانواده آرش و کامیار علائی می گویند این دو برادر هیچ فعالیت سیاسی نداشته اند و از انگیزه بازداشت آنها بی اطلاع هستند.

ماه گذشته در پی انعکاس خبر آزادی اين دو پزشک در رسانه های جمهوری اسلامی ايران، سازمان بين المللی پزشکان برای حقوق بشر با انتشار اعلاميه خبر آزادی اين دو آنها را بی اساس خوانده و با فراخوان خود خواهان آزای بدون قيد وشرط اين دو پزشک شده است.
مقامات سازمان عفو بين الملل نيزبه مناسبت روز جهانی ايدز از بازداشت دکتر آرش و کاميار علائی ابراز نگرانی کرده و گفته اند « پيام مقامات جمهوری اسلامی ايران با بازداشت اين دو پزشک اين است که هرگونه ارتباط با همکاران بين المللی ممکن است دردسر ساز شود».

XS
SM
MD
LG