لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۱۶

اوباما: انتصاب کلینتون پیامی است به دوستان و دشمنان


ريیس جمهوری منتخب باراک اوباما با معرفی مقامات ارشد گروه امنیت ملی خود از جمله سناتور دموکرات هیلاری کلینتون، رقیب انتخاباتی پیشین اش، به عنوان وزیر آتی امور خارجه ی آمریکا، گام مهمی را در راستای تکمیل سریع کابینه اش برداشت. رابرت گیتز، وزیر دفاع آمریکا، برای مدتی در مقام خود ابقا شد و ژنرال جیمز جونز، فرمانده پیشین ناتو و سی و دومین فرمانده تفنگداران دریایی آمریکا طی سالهای هزار و نهصد و نود و نه تا دو هزار و سه، که در فرانسه بزرگ شده، به مقام مشاور امنیت ملی منصوب شد. همچنین ژانت ناپولیتانو، فرماندار دموکرات ایالت آریزونا، یکی از پنج فرماندار محبوب آمریکا به اعتبار مجله تایم، به مقام وزیر امنیت ملی معرفی شد و از انتصاب اریک هولدر، معاون پیشین دادگستری در دولت کلینتون، به عنوان نخستین وزیر سیاهپوست دادگستری خبر داده شد. هولدر سال هشتاد و هشت توسط رونالد ریگان به مقام قضاوت تعیین شد و سپس در دولت کلینتون به مقام دادستان کل واشنگتن و پس از آن به معاونت وزارت دادگستری رسید. سوزان رایس، مشاور ارشد سیاست خارجی اوباما نیز، که طی سالهای هزار و نهصد و نود و هفت تا دو هزار و یک مدیرکل امور آفریقای وزارت خارجه بود، نماینده آتی آمریکا در سازمان ملل متحد خواهد بود. سوزان رایس دکترای روابط خارجی از دانشگاه آکسفورد دارد.

باراک اوباما، که از زمان پیروزی در انتخابات در سایه بحران عظیم اقتصادی وقت بسیاری را صرف تکمیل گروه اقتصادی خود کرده است، گروه امنیت ملی خود را در حالی معرفی کرد که، به دنبال حملات تروریستی هفته گذشته در پایتخت اقتصادی هند که ۵ آمریکایی نیز طی آن کشته شدند، در واشنگتن صحبت از نقش بیشتر آمریکا در منطقه متشنج هند، پاکستان و افغانستان قوت بیشتری گرفته است.

معرفی شش عضو کابینه باراک اوباما کمتر از یک ماه پس از پیروزی در انتخابات چهارم نوامبر شامل وزیران بلندپایه وزارت خانه های خارجه، دادگستری، امنیت ملی، خزانه داری، بهداشت، و دفاع دولت اوباما را تقریبا به نیمه راه معرفی پانزده وزیر کابینه اش می رساند. اوباما در برابر بحران اقتصادی، جنگ، و تهدیدهای تروریستی می کوشد به مردم آمریکا و جهان اطمینان دهد انتقال قدرت و تداوم فعالیت دولت فدرال بی هیچ مشکلی صورت خواهد گرفت.

کارشناسان معتقدند ريیس جمهوری منتخب باراک اوباما با استفاده از تجربه تاریخی ابراهام لینکلن، ريیس جمهور پیشین و هم ایالتی اش از ایلینوی، می کوشد با تشکیل گروهی از شخصیت های توانمند و صاحب نظر فضایی برای مباحثات سیاسی درون دولتی و یک فرآیند تصمیم گیری برآمده از دیدگاههای گوناگون و رقیب ایجاد کند. اوباما در کنفرانس خبری امروز این نکته را تايید کرد که در پی دولتی متشکل از شخصیت های توانمند است و باور دارد که مشکل در دولت زمانی آغاز می شود که دولتمردان راس کار با هر ایده ی ريیس جمهور موافقت می کنند و آن را به چالش نمی گیرند. اوباما گفت دنیای نامطمئن کنونی نیازمند آغازی جدید است و چالش های قرن بیست و یکم رهبری درخور خود را می طلبد که چون او پراگماتیستی و عملگرایانه به مسايل نگاه کند.


از این روست که سناتور دموکرات هیلاری کلینتون، رقیب سرسخت اش در انتخابات درون حزبی دموکرات ها، به عنوان سومین بانوی تاریخ آمریکا پس از مدلین آلبرایت و کاندالیزا رایس اداره وزارت خارجه را برعهده می گیرد و رابرت گیتز، وزیر دفاع دولت پرزیدنت بوش، در مقام خود ابقا می شود. گیتز پیشتر گفته بود بعید می داند که در پایان دوران ریاست جمهوری پرزیدنت بوش در مقام خود بماند اما، سرانجام با ادامه حضورش در دولت اوباما موافقت کرد. او جز معدود وزیران خارجه است که در دوران انتقال قدرت از یک دولت جمهوریخواه به دموکرات در مقام رهبری پنتاگون باقی می ماند.


سناتور دموکرات کلیر مک کسکیل از نزدیکان اوباما، می گوید تغییر مورد نظر اوباما در واشنگتن در همین نکته نهفته است که او گروهی از افراد همسوی خود را دور خود جمع نکرده بلکه به دنبال بهترین هاست. گیتز سالهای نود و یک تا نود و سه ریاست سی آی ای را برعهده داشت و هیجدهم دسامبر دو هزار و شش پس از پیروزی دموکرات ها در کنگره رهبری وزارت دفاع را پس از کناره گیری رانالد رامسفلد در دست گرفت. هیلری کلینتون و گیتز در مواردی از جمله استراتژی اوباما برای خروج شانزده ماهه نیروهای رزمی از عراق و گفتگوی مستقیم با رهبری ایران با اوباما اختلاف نظر داشته اند.


اوباما امروز گفت انتصاب کلینتون برای دوستان و دشمنان نشانه ای حاکی از جدیت تعهد من به تجدید دیپلماسی آمریکا و روابطمان با متحدان از جمله در راستای جلوگیری از گسترش جنگ افزار هسته ای به ایران و کره شمالی و استقرار یک صلح پایدار میان اسرايیل و فلسطینیان است. اوباما همچنین گفت خروج نیروها از عراق با در نظر گرفتن منافع آمریکا و عراق انجام می گیرد.
بخشی از جناح چپ حزب دموکرات معتقد است اوباما با انتخاب کلینتون به قماری بزرگ دست زده است. گروهی از کارشناسان می گویند اوباما در پی تکرار الگوی همکاری آرمانی بوش پدر با وزیر خارجه با تجربه و مورد اعتمادش جیمز بیکر است و انتخاب کلینتون که چندان به او نزدیک نیست می تواند یادآور رابطه نه چندان محکم پرزیدنت بوش با نخستین وزیر خارجه اش، کولین پاول، باشد.
انتخاب کلینتون و ابقا گیتز مورد استقبال اعضای ارشد دو حزب جمهوریخواه و دموکرات که مسولیت تايید صلاحیت وزیران را برعهده دارند قرار گرفته است.


مقامات نزدیک به اوباما می گویند ريیس جمهوری منتخب از مدتها پیش در اندیشه معرفی کلینتون برای اداره وزارت خارجه بود. بنا بر نظرسنجی ای بی سی شصت و شش درصد مردم آمریکا از انتخاب کلینتون برای وزیر خارجه حمایت می کنند.
سناتور جمهوریخواه ریچارد لوگر اعضای کابینه اوباما را افرادی عالی توصیف کرد که در انتظار همکاری با آنهاست اما، در عین حال نسبت به پرسش هایی که در سایه فعالیت های بین المللی پرزیدنت بیل کلینتون، همسر سناتور کلینتون، مطرح خواهد شد هشدار داد.
بیل کلینتون در راستای رفع هر گونه تضاد منافع فهرست بیش از دویست هزار تن از کمک کنندگان به بنیاد تحت نظرش را اعلام کرد و گفت از دریافت هر گونه کمک از دولت های خارجی برای بنیادش سر باز خواهد زد.


سناتور جمهوریخواه لیندزی گراهم با اشاره به موضع کمی تندتر کلینتون نسبت به اوباما از اعضای کابینه انتخابی اوباما استقبال کرد و توصیه کرد ريیس جمهوری منتخب به نظرات ژنرال دیوید پترایس، رهبر فرماندهی مرکزی نیروهای آمریکا در خاورمیانه، نیز گوش کند.
گروهی از کارشناسان معتقدند اوباما برای پرهیز از تکرار مشکلاتی که دولت بیل کلینتون در روزهای نخست خود با پنتاگون پیدا کرد در پی ارتباطی پایدار با فرماندهان نظامی است و انتصاب ژنرال جونز با چهار دهه سابقه نظامی و برخورداری از رویکردی فرا حزبی، در راس شورای امنیت ملی را شاهدی بر این مدعا تعبیر می کنند.


اوباما در همین راستا چند روز پیش ملاقاتی با دریاسالار مایک مالن، ريیس ستاد مشترک نیروهای مسلح ارتش آمریکا، داشت.
بسیاری معتقدند ژنرال جونز نیز با در دست گرفتن رهبری شورای امنیت ملی کاخ سفید نظم و دیسیپلینی را به کاخ سفید بازمی گرداند که در دوران ریاست برنت سکوکرافت و کاولین پاول بر شورای امنیت ملی وجود داشت. به هر شکل با معرفی هیلری کلینتون از حدود دو ماه دیگر سه سناتور از سه نسل سیاسی ریاست جمهوری، معاونت ریاست جمهوری و اداره وزارت خارجه را برعهده خواهند داشت.


ريیس جمهوری منتخب امروز سخنرانی ویديویی به مناسبت روز جهانی ایدز ایراد می کند و در نشستی غیر رسمی یک روز پیش از نشست ملی فرمانداران آمریکا با گروهی از فرمانداران دموکرات در فیلادلفیا ملاقات می کند.


معاون ریاست جمهوری منتخب بایدن امروز عصر در مراسمی با هدف بزرگداشت سناتور تد کندی حضور پیدا می کند.
XS
SM
MD
LG