لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۲۹

افزایش بیماری ایدز در میان جوانان ایرانی ادامه دارد


وزارت درمان و بهداشت ایران می گوید تعداد افرادی که از راه تماسهای جنسی به ویروس اچ آی وی در ایران آلوده شده اند رو به افزایش است. حدود هشتاد هزار ایرانی حامل ویروسی هستند که منجر به بیماری ایدز می شود.

مقامات بهداری جمهوری اسلامی ایران امروز، دوشنبه، اعلام کردند که تعداد رسمی و به ثبت رسیده افراد آلوده به ویروس ایدز حدود هیجده هزار نفر است ولی تعداد واقعی احتمالا چهار برابر این تعداد است.

کامران باقری لنکرانی، وزیر بهداشت و درمان هفته گذشته گفته بود که همه گیری تازه ای در میان جمعیت جوان ایران که از طریق تماسهای جنسی به وجود می آید در حال پیشروی و گسترش است. بحث درباره این گونه مسايل توسط مقامات رسمی کشور به علت محدودیتهای اجتماعی کمتر مطرح می شود.

آمار و ارقام مربوط به بیماری ایدز در ایران به مناسبت روز جهانی مبارزه با ایدز منتشر شده است.

وزارت بهداشت و درمان همچنین می گوید افرادی که از داروهای مخدر تزریقی استفاده می کنند همچنان با خطر بزرگ ابتلا به ایدز قرار دارند ولی تعداد کسانی که از راه مقاربت های جنسی به این بیماری مبتلا می شوند رو به افزایش است.

کارشناسان بین المللی، تلاش ایران را برای مهار ویروس اچ آی وی در میان استفاده کنندگان مواد مخدر مورد تقدیر قرار داده اند. ولی محدودیتهای قضايی و اجتماعی در مورد روابط و تماسهای جنسی در خارج از محدوده ازدواج، تلاش برای جلوگیری از اشاعه این بیماری را مشکل و حتی غیر ممکن ساخته است.

بیش از نیمی از جمعیت هفتاد میلیونی ایران را جوانان زیر بیست و پنجسال تشکیل می دهند.

XS
SM
MD
LG