لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۳۱ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۰۱

اوباما هيلاری کلينتون را به مقام وزير امور خارجه منصوب کرد


رييس جمهوری منتخب آمريکا، باراک اوباما، امروز، دوشنبه، اعضای اصلی کابينه خود را اعلام کرد و هيلاری کلينتون، رقيب انتخاباتی اش در دوره انتخابات مقدماتی، را به نمايندگی برای وزارت امور خارجه برگزيد.

طی اعلاميه ای امروزصبح از شيکاگو، اوباما رابرت گيتس، وزير دفاع فعلی از حزب جمهوريخواهان، را در مقام خود ابقا کرد و ژنرال اسبق تفنگداران دريائی، جيم جونز را به سمت مشاور امنيت ملی برگزيد.

اوباما، کلينتون را پس از اينکه هر دو در رقابت طولانی و سخت درون حزبی برای انتخابات رياست جمهوری ۲۰۰۸ شرکت داشتند کانديدای اين مقام کرد.

در اعلاميه ای ديگر، آقای اوباما جانت ناپوليتانو، فرماندار آريزونا، را به عنوان کانديدای وزارت امنيت داخلی و سوزان رايس مشاور سياست های خارجی را نامزد نمايندگی سازمان ملل متحد اعلام کرد.

اريک هولدر، معاون پيشين دادستانی کل، کانديدای دادستانی کل برگزيده شد. در صورت تاييد مجلس سنا، وی نخستين آمريکايی آفريقايی تبار خواهد بود که به اين مقام دست می يابد.

به منظور صاف کردن جاده برای خانم کلينتون که به رياست وزارت امور خارجه برسد انتظار می رود بيل کلينتون به منظور پيشگيری از هر نوع سو تفاهم در مورد منابع مالی کمک دهنده به بنيادش فهرستی مشتمل بر نام ۲۰۰ هزار کمک دهنده را فاش کند. وی همچنين از دريافت اعانه از دولتهای خارجی به بنياد جهانی اش خودداری خواهد کرد.

مقامات می گويند که او قبول کرده است هيچ يک از جلسات بنيادش را در بيرون از خاک آمريکا برگزار نکند و همواره برنامه سخنرانی هايش فعاليتهای اقتصادی اش را پيشاپيش به تاييد برساند.

XS
SM
MD
LG