لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۳۱ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۳۳

چین دیدار با اتحادیه اروپا را لغو کرد


در حالیکه قراربود روز دوشنبه در شهر لیون در فرانسه و با حضور آقای سرکوزی نشست چین و اتحادیه اروپا برگزار شود ، دولت چین این نشست را لغو کرد . آقای برنار کوشنر وزیرامور خارجه طی سخنانی در مجلس ضمن آنکه از این امرشدیدا اظهار تاسف کرد گفت فرانسه اجازه نمیدهد افکار وروش کارش را دیکته کنند .

در اظهار نظرهای گوناگون میخوانیم که حساسیت چین به دالائی لاما ، موضوع تازه ای نیست وهربار که دالائی لاما سفریبه اروپاو خصوصا فرانسه دارد اگر ملاقاتی بین او با مقامات فرانسوی انجام بگیرد روابط چین با فرانسه دچارنوساناتی میشود.

ازآغاز ریاست دوره ای اتحادیه اروپا توسط فرانسه نشست های مشابه با روسیه ، هند ویا دول حاشیه دریای مدیترانه صورت گرفته بود . دلیل غضب چین، دیدارآقای سرکوزی درمراسم سالگرد اعلام جهانی حقوق بشر با دالائی لاما ست که قراراست در ماه دسامبر صورت بگیرد و اگر این بهانه آشکار مطرح نشده اما حافظه ، سفرآخرین بار دالائی لاما در تابستان امسال به فرانسهرا به یادمی آورد. در آن زمان خانم کارلا برونی همسر رئیس جمهوری و خانم رآما یاد وزیر مشاور درامورحقوق بشر وآقای برنار کوشنر وزیر خارجه با انداختن شال سفید بردوش خود در کناردالائی لاما ایستادند.

بعد از این دیدار آقای سرکوزی دوبار با مقامات چین ملاقات کرد که آخرین آن ماه گذشته در کنگره اروپا و آسیا بود . زمانی صحبت از تحریم کالاهای فرانسوی هم شنیده شد که همزمانی آن با مسابقات المپیک پکن وامکان عدم شرکت در مراسم افتتاحیه میرفت تا به یک بحران سیاسی تبدیل شود.

دالائی لاما در آن زمان با رئیس جمهوری فرانسه ملا قات نداشت ودر این باره گفت ما هم چینی هستیم و نمی خواهیم به مخالفان خود بهانه ای داده باشیم . آقای فرانسوآ گودمان مسئول بخش آسیا در انستیتوی روابط بین الملل فرانسه می گوید چین لغواین نشست را آگاهانه از پیش تدارک دیده بود . وی عقیده دارد چین با این عمل تلافی جویانه در اخرین ماهی که فرانسه ریاست دوره ای اتحادیه اروپا را دارد خواسته به سایر دول اروپائی هم هشداری داده باشد . روزنامه نگار دیگری میگوید برخلاف خانم مرکل و یا آقای گوردن برآون آقای سرکوزی در دوران ریاست جمهوری اش با دالائی لاما ملاقات نکرده است .

مثال دوم وباز از سوی آقای گودمان ، پرزیدنت جرج بوش هم با دالائی لاما ملاقات کرده وتا کنون روابط چین و امریکا به این خوبی نبوده است .

آقای کین کانک سخنگوی وزارت خارجه چین گفته است ما در کشورمان ضرب المثلی داریم که میگوید هرکس که مسئله ای ساخت خود او هم باید آن را حل کند ولی او دقیقا نگفت فرانسه چه مسئله ای را بوجودآورده است . روز جمعه آقای اریک شوالیه سخنگوی وزارت خارجه فرانسه نیز از لغو این نشست توسط چین اظهار تاسف کرد .

در سایت های مختلف در اینترنت نیز با نظرات و دیدگاه های متفاوتی روبرو می شویم برای نمونه در سایت لوموند آمده کدام تفکری میتواندگفتار دالائی لاما را عاقلانه نبیند وقتی دالائی لاما میگوید تبت باید زیر نظر پکن باشد بی آنکهمردم پکن زیر فشار حکومتی قرار بگیرند .

در نوشته ای دیگرمیبینیم که قرن نوزدهم در چین قرن بی حرمتی ها بود ، قرن بیستم قرن بپا خیزی چین و حالا قرن بیست ویکمتبدیل به قرن جهانداری برایاین کشور شده است و در پایان این نظریه را خواندیم که نوشته استهمه از جنگ متنفریمولی همه جنگها به نام دست یابی به صلح آغاز شده است و خدا را شکر کسی به فکر صلح نیست.

XS
SM
MD
LG