لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۳۰ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۰۷

گزارش تحليلی: ايران در کنار چين و جامائيکا با ادامه مجازات اعدام به خواسته جامعه بين الملل پشت کرده اند


در هفته گذشته درست پس ازآنکه کشورهای عضو سازمان ملل متحد دولت جمهوری اسلامی ايران را به دليل نقض نگران کننده حقوق فردی، سياسی، فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی شهروندان ايرانی به ويژه در سال گذشته با اکثريت آرا محکوم کردند، مقامات قضايی جمهوری اسلامی ايران با دهن کجی به جامعه بين الملل و در ميان حيرت مدافعان حقوق بشردر ايران پانزده تن را در عرض سه روز در گوشه و کنار کشور به دار آويخته اند.

در همين رابطه سازمان عفوبين الملل، بزرگترين و قديمی ترين نهاد بين المللی دفاع از حقوق بشر با انتشار بيانيه ای در روز جمعه اعلام کرد در حالی که کشورهای جهان به طور فزاينده ای به مجازات اعدام پشت می کنند اين سازمان به دولتهای ايران، چين و جامائيکا هشدار می دهد که قوانين حاکم بر اعمال مجازات اعدام رادر کشورهايشان بازنگری کنند.

در بيانيه سازمان عفو بين الملل با بررسی اخبار اجرای اعدام در گوشه و کنار ايران در هفته گذشته آمده است: چهارشنبه بيست و ششم نوامبر (۶ آذر ماه) ده تن به طور دست جمعی در زندان اوين در شهر تهران به دار آويخته شده اند. طبق آمار اين سازمان دست کم در طول سال ۲۰۰۸ ميلادی ۲۹۶ تن در ايران اعدام شده اند.

سازمان عفو بين الملل در مورد يکی از اين افراد به دار آويخته شده در هفته گذشته می نويسد فاطمه حقيقت پژوه که اظهارات او مبنی بر اينکه شوهر صيغه ای ومعتاداش را در حالی به قتل رساند که اوقصد تجاوز به دختر چهارده ساله اش را داشت توسط ديوان عالی کشور پذيرفته نشد و حکم قصاص در مورد او به تاييد رسيد. در بيانيه عفو بين الملل آمده است بر خلاف قوانين ايران که بايد وکيل متهم چهل وهشت ساعت قبل از اجرای حکم اعدام در جريان قرارگيرد بدون اطلاع وکيل خانم حقيقت پژوه، وی به دار آويخته شد.

عفو بين الملل همچنين با اشاره به وضعيت فرزاد کمانگر يک معلم کرد که به اتهام مبهم «محاربه با خدا» در تابستان گذشته محکوم به اعدام شده است، پس از اينکه هفته گذشته وی را از سلول خود در زندان به محل نامعلومی منتقل کرده اند نسبت به احتمال اعدام قريب الوقوع او ابراز نگرانی کرده است. آقای کمانگر پیش از محاکمه غير منصفانه اش، به گفته مقامات سازمان عفوبين الملل بارها مورد شکنجه قرارگرفته بود. وکيل مدافع فرزاد کمانگر گفته است که حکم اعدام موکل او در ديوان عالی کشوردر حال بررسی است و طبق قوانين ايران اجرای حکم اعدام مطلقا غیرممکن و خلاف قانون خواهد بود.
اما همچنان که اعدام فاطمه حقيقت پژوه بدون اطلاع وکيل وی صورت گرفته است مدافعان حقوق بشر در ايران بيم از آن دارند که هر لحظه حکم اعدام فرزاد کمانگر به اجرا گذاشته شود.

سازمان عفوبين الملل در بيانيه خود می افزايد همزمان، گزارشات حاکی از آن است که حکم سنگسار افسانه ر. نيز هفته گذشته توسط دیوان عالی کشور به تاييد رسيد.

اين سازمان بين المللی مدافع حقوق بشر در ييانيه خود اعلام می کند وقت آن رسيده است که ميزان اعتبار حکم رييس قوه قضاييه جمهوری اسلامی ايران، آقای هاشمی شاهرودی که درسال ۲۰۰۲ دستور توقف اجرای مجازات سنگسار را صادر کرده است به معرض چالش گذاشته شود. عليرغم آن که يک نفر در سال گذشته در ايران سنگسار شد بايد ديد در صورت اجرای حکم سنگسار افسانه ر. تا چه اندازه امکان دارد تعهد و قول مقامات قضايی جمهوری اسلامی ايران به جامعه بين الملل پوچ و تو خالی باشد.

XS
SM
MD
LG