لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۵۶

گزارش سياسی: شهروندان رومانی امروز برای انتخاب اعضا پارلمان به پای صندوق های رای رفتند


شهروندان رومانی امروز، یک شنبه، به پای صندوق های رای رفتند تا اعضا پارلمان جدید آن کشور را انتخاب کنند. این انتخابات در حالی صورت می گیرد که هراس از تاثیر بحران مالی جهانی بر اقتصاد رومانی و بیکاری و مشکلات مالی بر رای دهندگان سایه افکنده است.

آخرین نظر سنجی ها نشان می دهد حزب حاکم بر پارلمان فعلی رومانی از بیست درصد شانس پیروزی در این انتخابات برخوردار است در حالی که دو حزب عمده اپوزیسیون هر یک ۳۰ درصد شانس پیروزی دارند .

امروز شهروندان رومانی با این هراس که بحران مالی جهانی ممکن است موجب بیکاری و مشکلات مالی در آن کشور شود به پای صندوق های رای رفتند تا اعضا پارلمان جدید کشور را انتخاب کنند.

در این انتخابات رای دهندگان رومانی که کشورشان یکی از اقمار اتحاد جماهیر شوروی سابق بود برای اولین بار به جای انتخاب یک حزب و اعضا آن، ۴۵۲ عضو پارلمان را از میان نامزد های انتخاباتی برمی گزینند.

به دلیل عدم اعتماد مردم به سیاستمداران کشور انتظار می رود شمار رای دهندگان در این انتخابات چندان زیاد نباشد عدم اعتمادی که از سال ۱۹۸۹ که رژیم کمونیستی در رومانی سرنگون شد تاکنون افزایش یافته است.

گرچه کالین پوپسکو تاریچنو نخست وزیر رومانی چندی پیش اظهار داشته بود این ملت ۲۲ میلیونی از صدمات بحران مالی جهانی مصون خواهد ماند ولی خبرهای بد اقتصادی که یکی پس از دیگری در آن کشور شنیده می شود، بر این خوشبینی ها اثر منفی گذاشته و به اپوزیسیون سوسیال دموکرات برای پیروزی در انتخابات پارلمانی شانس بیشتری را داده است.

منتقدان آقای تاریچنو ادعا می کنند مشی بازار آزاد وی، رومانی را به یک مصیبت مالی دچار کرده است مشی ای که راه را برای پیوست رومانی به اتحادیه اروپا در سال ۲۰۰۷ هموار کرده بود.

بنا بر آخرین نظر سنجی های انتخاباتی، حزب لیبرال وابسته به نخست وزیر رومانی فقط ۲۰ در صد شانس پیروزی در این انتخابات را دارد در حالی که دو اپوزیسیون: حزب سوسیال دموکرات و حزب دموکرات لیبرال میانه هریک سی درصد امکان پیروزی دارند.

با وجود این به نظر نمی رسد هیچ یک از این حزب ها بتواند اکثریت را در پارلمان به دست گیرد و امکان یک دولت ائتلافی دیگر در آینده رومانی دیده می شود.
XS
SM
MD
LG