لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۵۱

گزارش تحليلی: کره شمالی مرز های خود را دگر باره به روی شهروندان کره جنوبی بست


کره شمالی مرز های خود را دگر باره به روی شهروندان کره جنوبی بست.

با وخيم شدن رابطه سياسی کره شمالی و جنوبی، پيونگ يانگ خواستار خروج کارکنان کره جنوبی از آن کشور شد. در همين حال جهانگردان کره جنوبی روز جمعه برای آخرين بار برای ديدار از آثار تاريخی کره شمالی از مرز های آن کشور عبور کردند.

***

٢٠٠ توريست کره جنوبی که برای ديدار از يک معبد قديمی که در شهر مرزی کاسونگ قرار دارد وارد کره شمالی شده بودند روز جمعه به سئول باز گشتند.

برنامه تور های مسافرتی که يک سال قبل آغاز شده بود به جهانگردان کره جنوبی اجازه داد از آثار تاريخی کاسونگ که در ٧٠ کيلومتری شمال غرب سئول قرار دارد ديدار کنند.

پيونگ يانگ روز دو شنبه اعلام کرد از هفته آينده از ورود اين تورهای يک روزه و ورود و خروج شهروندان کره جنوبی در مرز ها جلوگيری خواهد کرد. کره شمالی اين اقدام را در مقابله با آن چه دولت کمونيست آن کشور مشی افراط گرايانه کره جنوبی می بيند به عمل آورده است.

هم اکنون ٨٨ شرکت کره جنوبی در کره شمالی دارای چندين کارخانه و خط توليد هستند که ٣٥ هزار شهروند کره شمالی را به کار گماشته است.

روز شنبه و يکشنبه به درخواست کره شمالی شرکت «هاندای آسان» کارمندان و اتومبيل های خود را از آن کشور خارج خواهد کرد.

به نظر می رسد امروز نيز حرکت ترن های باری کره جنوبی بين دو کشور متوقف شود. حرکت ترن های باری پس از بيش از نيم قرن سال گذشته آغاز شد و اميد به آشتی اين دو کشور را به بار آورد.

پيونگ يانگ همچنين دستور داده است ٩ مقام کره جنوبی که در دفتر همکاری های اقتصادی دو کره فعاليت دارند به همراهی ساير کارکنان و مسئولان به سئول بازگردند.

کره جنوبی پيشنهاد کرده ٢ هزار نفر از کارکنان بخش صنعتی آن کشور همچنان در کره شمالی باقی بمانند.

متوقف شدن برنامه های مشترک دو کشور نشان از سرعت تيره شدن رابطه سياسی آنان دارد. اين وخامت سياسی يک ساله با انتخاب لی ميونگ باک رييس جمهوری کره جنوبی شدت گرفت.

لی ميونگ باک گفته است توسعه همکاری های اقتصادی کره شمالی و جنوبی که بر اساس پيمان دو کشور در سال های ٢٠٠٠ و ٢٠٠٧ پی ريزی شده می بايد مشروط به توقف برنامه های اتمی کره شمالی باشد.

رييس جمهوری کره جنوبی همچنين بخشی از اين پيمان را که کشورش را ملزم به کمک بدون قيد و شرط به کره شمالی می کند زير سئوال برده است.

کره شمالی، کره جنوبی را متهم کرده که به مفاد اين پيمان عمل نمی کند.

در واقع کره شمالی و جنوبی هنوز در حال جنگ به سر می برند زيرا نبرد ١٩٥٣ - ١٩٥٠ دو سرزمين با يک آتش بس، پايان يافت، و نه پيمان صلح.


XS
SM
MD
LG