لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۵۶

محاصره مومبای، پایتخت بازرگانی هند، پایان گرفت


محاصره تروریستی سه روزه مومبای، پایتخت بازرگانی هند، پایان یافته و اینک توجه به کمک به بازماندگان، ارزیابی خسارات، دفن کشته شدگان و شناسايی مسئولین حملات جلب شده است.

نیروهای امنیتی برای اطمینان از امن بودن هتل تاج محل، که به سختی آسیب دیده است، و تخلیه مهمانانی که ممکن است باقیمانده باشند، اتاق ها را یک به یک جستجو می کنند.

عملیات کماندويی در تاج محل امروز، شنبه، حدود ۶۰ ساعت پس از آن که گروه های ستیزه گر به حملاتی هماهنگ علیه هدف های متعدد در سراسر شهر دست زدند، پایان یافت. در حملات نزدیک به ۲۰۰ تن، از جمله حداقل ۲۲ خارجی، کشته شدند.

ديروز، کماندوهای هندی به دو روز رویارويی با ستیره گران در هتل «اوبروی – ترایدنت» و نیز هاباد هاوس، یک مرکز متعلق به یهوديان، پایان بخشیدند.

در جریان سه روز نبرد، حد اقل ۱۱ ستیزه گر کشته شدند، در حالی که پلیس یک نفر دیگر را بازداشت کرد.

افسران ارشد امنیتی هند از جمله کشته شدگان هستند، و تلویزیون ها امروز صحنه هایی از مراسم رسمی تشییع جنازه های آنها را پخش کردند.

مقامات هنوز سعی دارند هویت مهاجمان را تعیین کنند. مقامات اطلاعاتی آمریکا گفتند حملات با کار گروه ستیره گر لشکر طیبه، مسقر در پاکستان، تطبیق می کند.

مقامات هند همچنین اظهار نظر کردند که ستیزه گران با پاکستان ارتباط داشتند. اما یوسف رضا گیلانی نخست وزیر پاکستان گفته است کشور او هیچ ارتباطی به حملات نداشته است.

زمانی کوتاه پس آغاز حملات، رسانه های هند گزارش دادند گروهی به نام «مجاهدین دکن» که قبلا ناشناس بود، مسئولیت آن را بر عهده گرفته است.

کماندوهایی که با ستیزه گران در تاج محل روبرو شدند می گویند آنها آموزش دیده و به شدت مسلح بودند و ساختمان را به خوبی می شناختند.

خارجیانی که کشته شدند، شامل شهروندانی از ایالات متحده، کانادا، ژاپن، تایلند، اسراییل، فرانسه، آلمان، بریتانیا، ایتالیا، استرالیا، سنگاپور و موریس بودند.

یک هواپیمای حامل ۷۷ نفر که از حملات گريخت، از جمله حداقل دو قانونگذار اروپايی، امروز در پاریس به زمین نشست. اکثریت مسافران اروپايی هستند.

XS
SM
MD
LG