لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۲۳

گزارش سیاسی: مرزهای مشترک دو کره در پی افزایش تنش مسدود می شود  


کرت آشین، خبرنگار صدای آمریکا، سئول

همزمان با تشدید تنش در روابط بین دو رقیب دوران جنگ سرد، مقامات کره جنوبی که معمولا در کره شمالی کار می کنند، به کشورشان باز گشته اند.

هر دو کشور خود را برای مسدود کردن مرزهای مشترک آماده می کنند. کره شمالی وعده داده است این امر را هفته آینده به مرحله اجرا بگذارد. یک قطار باربری کره جنوبی روز جمعه گذشته برای آخرین بار از مرز کره شمالی عبور کرد. اگرچه واگن های این قطار اغلب خالی بود اما تردد روزانه این قطار به نوعی ارزش نمادین داشت.

شین ژانگ چئول، لوکوموتیوران این قطار می گوید اگرچه قرار است که فعالیت این قطار فعلا" متوقف شود اما امیدوار است در آینده نزدیک بار دیگر حرکت آن از سر گرفته شود.

همزمان با تشدید تنش در روابط بین دو کشور، مسیر قطار و برنامه تور سفر آن به شهر کایسونگ در کره شمالی جدیدترین پروژه بین دو کره که کماکان در سرما و یخبندان برقرار بود، تعطیل شد.

جرقه اصلی تنش اخیر زمانی زده شد که در ماه ژوئن گذشته یک سرباز کره شمالی یک زن بازدید کننده اهل کره جنوبی را با شلیک گلوله به قتل رساند، و پس از آن از همکاری در مراحل بازجویی خودداری کرد.

شش مقام دولت کره جنوبی که در پارک صنعتی شهر کایسونگ بر روی پروژه مشترک دو کره فعالیت می کردند، جزء افرادی بودند که پس از ترک مشاغل خود برای آخرین بار از مرز عبور کردند.

کیم هونیون، سخنگوی اتحاد کره جنوبی می گوید:« صدها شهروند کره جنوبی دیگر نیز به کشورشان بازخواهند گشت. از بین چهار هزار شهروند کره جنوبی که ویزای اقامت برای کار در مجتمع شهر کایسونگ دارند ، حدود ۱۵۰۰ تن از آن ها با اخذ مجوز می توانند تا پس از اول دسامبر به کار خود ادامه دهند.»

اول دسامبر مصادف با دوشنبه است. روزی که کره شمالی وعده داده تا تردد مرزی به کره جنوبی را ممنوع کند.

پیونگ یانگ به این دلیل از لی میونگ باک، رییس جمهوری کره جنوبی که رسانه های کره شمالی به کرات او را به دلیل اعمال سیاست های محافظه کارانه خائن می نامد، خشمگین است.

لی، رییس جمهوری کره جنوبی که در ماه ژانویه سال گذشته به قدرت رسید، به ازای تبادل کمک های عمده و سرمایه گذاری اقتصادی، به تلاش های ده ساله دولت های گذشته به منظور برقراری ارتباط دوستانه با کره شمالی پایان داد.

کره شمالی دولت لی را متهم می کند که در اجرای قراردادهایی که از سوی دو همتای پیشین او تنظیم شده بودند، مداخله کرده است.

بر اساس این موافقت نامه ها، قرار بود کره شمالی پروژه هایی به ارزش میلیاردها دلار را در کره جنوبی اجرا کند.

کره شمالی در ضمن نسبت به ناتوانی کره جنوبی در پیش گیری از پرواز بالن حامل دفترچه هایی که از سوی گروه های خصوصی به کره شمالی منتقل شدند، خشمگین است.

در این دفترچه ها که حامل اطلاعات حساسی پیرامون بهبودی رهبر کره شمالی از یک حمله قلبی بود، از کیم ایل جونگ به شدت انتقاد شده بود.

کیم دائه یونگ، رییس جمهوری پیشین که معمار طرح به اصطلاح «سیاست آفتاب» و کمک نامحدود به کره شمالی بود، در هفته جاری رییس جمهوری کنونی را متهم کرد که به عمد به روابط دو جانبه دو کره ضربه زده است.

یون سانگ هیون، یک قانونگذار حزب حاکم رییس جمهوری کره جنوبی می گوید آقای لی در تداوم کمک های کره جنوبی با همکاری کره شمالی همچون خلع سلاح هسته ای، تصمیم درستی اتخاذ کرده است.

وی می گوید:« بحران عمده ماهیت دولت کره شمالی است. سیاست های کره جنوبی نیازی به تغییر ندارد، بلکه کره شمالی است که باید عملکرد خود را تغییر دهد.

XS
SM
MD
LG