لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۵۸

پلیس ضد شورش تایلند در خارج از فرودگاه بین المللی بانکوک مستقر شد


نخست وزیرتایلند می گوید نیروهای امنیتی برای پایان دادن به بحران جاری، از ابزار صلح جویانه استفاده خواهند کرد. سوماچی وونگ ساوات روز جمعه در یک پیام تلویزیونی گفت، مقامات از مذاکره و دیگر ابزار مناسب با وضع استفاده خواهند کرد. او به رئیس پلیس، که به یک پست غیر فعال منتقل شده است، اشاره نکرد.

افراد پلیس ضد شورش روز جمعه در خارج از فرودگاه بین المللی بانکوک جمع شدند، اما به اقدامی علیه معترضین، به رهبری سازمان اتحاد مردم برای دمکراسی، که آنرا اشغال کرده اند، دست نزدند.

در این میان، دولت های سراسر جهان برای بازگرداندن شهروندانشان که درتایلند سرگردان شده اند، پروازهایی ترتیب می دهند. برخی از آنها از فروگاه های نظامی انجام خواهد گرفت.

یک نماینده سازمان نظارت برحقوق بشر، از مقامات امنیتی تایلند و رهبران معترضین خواسته است برای پرهیز از کشتار در فرودگاه ها گام هایی بردارند. او می گوید این واقعیت که معترضین کودکانی به همراه دارند، بر نگرانی میافزاید.

نخست وزیر تایلند روز پنجشنبه وضعیت فوق العاده در خارج از هر دو فروگاه اعلام کرد، این اقدام به او اجازه می دهد برای بیرون راندن معترضین از نیروهای امنیتی استفاده کند.

بحران جاری پس از کودتای سال ۲۰۰۶، که تاسکین شیناواترا نخست وزیر – خویشاوند سوماچی- را بر کنار کرد، آغاز شد. معترضین سوماچی را متهم می کنند که از تاسکین دستور می گیرد.

XS
SM
MD
LG