لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۴۲

در پی پايان عمليات نظامی در شهر مومبای هند تلفات ناشی از تهاجم تروريستی حدود  ۲۰۰ نفر اعلام شد


امروز شنبه مقامات هند اعلام کردند که عمليات مقابله با حمله تروريستی به شهر مومبای خاتمه يافت است و آخرين ستيزه جويان در هتل های مورد تهاجم را از پای درآورده اند.

در طی بيش از دو روز حمله تروريستی تقريباً ۲۰۰ نفر از مردم که دستکم شامل ۱۸ شهروند خارجی ميشد، کشته شدند. بيش از ۱۱ ستيزه جو نيز در درگيريهای سه روز گذشته، کشته شدند.

روز جمعه یک مقام امنیتی هند گفت اجساد پنج گروگان از مرکز یهودی «هاباد هاوس» در مومبای بیرون آورده شده است.

درحالی که کماندوها به عملیات جستجو در تمام طبقات ساختمان پرداختند، مدیر کل گاردهای امنیتی ملی هند در مصاحبه ای با یک تلویزیون محلی این خبر را اعلام کرد، اما در مورد هویت کشته شدگان توضیحی نداد. او تاکید کرد عملیات در مرکزادامه دارد، و نیروهای امنیتی دو تروریست را کشته اند.

پیشتر، مقامات اسراییلی گفتند، حد اقل ۱۰اسراییلی در مرکز به گروگان گرفته شده بودند.

روز جمعه اعلام شد که دست کم پنج شهروند آمریکائی نیز در ميان کشته شدگان درگيری ها بودند

روز چهارشنبه، گروه های مهاجمان یک سلسله حملات بی سابقه و هماهنگ را به چندین محل در سراسر بومبای آغاز کردند که در اثر ان بيش از يک صد نفر جان سپردند و بيش از سيصد نفر مجروح شدند. خارجیان و مقانات ارشد پلیس در میان کشته شدگان دیده می شوند.

رسانه ها روز جمعه ابتدا گزارش داده بودند عملیات تمام شده است، اما حسن غفور، در یک مصاحبه تلویزیونی گفت«کسانی که چنین گزارش هایی را شنیده اند اینک بسوی "هاباد هاوس " در حرکت هستند و ایمنی خود را بخطر می اندازند. او از آنها خواست به آنجا نزدیک نشوند. دقایقی بعد، مدیر کل گاردهای امنیت ملی هند گفت نیروهای امنیتی تا کنون دو تروریست را کشته اند و اجساد پنج گروگان را از مرکز بیرون آورده اند.»

در پی تیراندازی و یک سلسله انفجار، دود از مرکز یهودیان بیرون آمد. کماندوهای هندی روز جمعه با هلیکوپتر درآنجا فرود آمدند تا گروگان ها را آزاد کنند و ستیزه گران را بیرون برانند.

یک گروه ارتودوکس یهودی که مرکز را اداره می کند، می گوید یک خاخام و همسر او از جمله کسانی هستند که مردان مسلح آنها را بگروگان گرفته اند. یک آشپز زن که در مرکز کار می کند بامداد پنجشنبه همراه با پسر دو ساله خاخام فرار کرد. پسرک آسیبی ندیده بود، اما لباس هایش بخون آغشته بود. آشپز گفت او چندین نفر را که بیهوش بزمین افتاده بودند دید.

وزیر امور خارجه اسراییل حملات در مومبای را محکوم کرد و گفت اسراییل بهرطریقی بتواند به هند کمک خواهد کرد.

یک سخگوی هایاد در نیویورک می گوید مردان مسلحی که به مرکز حمله کردند در آغاز یک خود روز پلیس را تصرف کردند و با آن قادر شدند به مرکز نزدیک شوند


XS
SM
MD
LG