لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۰:۳۶

ماموریت نیروی هوائی ژاپن در عراق به پایان می رسد


ژاپن اعلام کرده است به ماموریت نیروی هوائی آن کشور درعراق، که از نیروهای ائتلاف حمایت می کرد پایان می دهد و سربازانش را تا آخر سال جاری خارج می کند.

نخست وزیر ژاپن روز جمعه در بیانیه ای گفت، ماموریت به هدف هایش رسیده است و قول داد به حمایت اقتصادی و تکنولوژیکی از عراق ادامه دهد. بسیاری از ژاپنی ها با این ماموریت مخالفت می کردند زیرا با جنگ مخالف بودند و آنرا با قانون اساسی کشور مغایر می دانستند.

در این میان، پلیس عراق می گوید یک بمب انداز انتحاری درحمله به یک مسجد متعلق به شیعیان در جنوب بغداد، ۱۲ تن را کشت و ۱۵ نفر را مجروح کرد.بگفته مقامات، بمب انداز مواد منفجره ای را که همراه داشت در جریان برگزاری نماز جمعه منفجر کرد. این حمله یک روز پس از آن صورت گرفت که پارلمان عراق توافقنامه امنیتی با آمریکا را تصویب کرد.

هزاران نفر از طرفداران مقتدی صدر، که با حضور آمریکا در عراق مخالف است، بعد از نماز در بغداد جمع شدند و به توافقتامه اعتراض کردند. صدر، که گفته می شود در ایران بسر می برد، از طرفدارانش خواست لباس سیاه بپوشند و بدلیل تصویب آنچه او آنرا " یک قرارداد تحقیر کننده" نامید، سوگواری کنند.

انتظار می رود شورای سه نفری ریاست جمهوری عراق توافقتامه امنیتی را تصویب کند. این قرار داد جایگزین ماموریت سازمان ملل متحد برای حضور نظامی آمریکا درعراق، که روز ۳۱ دسامبر منقضی می شود، خواهد شد.

XS
SM
MD
LG