لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۲۷

گزارش تحليلی: مراسم روزٍ پيش از شکرگزاری در کاخ سفيد و شام فضانوردان


ميليون ها آمريکايی امروز، روز شکرگزاری را که تعطيل عمومی در امريکاست، جشن می گيرند. در اين روز خانواده ها و دوستان بر سر يک ميز نشسته و با خوردن بوقلمون و ديگر خوراک های ويژه روز شکرگزاری اين روز را گرامی می دارند.

پرزيدنت بوش، روز گذشته، و به رسم هر ساله، در مراسم سنتی روزٍ پيش از شکرگزاری، و برای آخرين بار در دوران رياست جمهوری خود در کاخ سفيد، فرمان عفو بوقلمون ويژه ای را صادر کرد.

***

روز شکرگزاری که در چهارمين پنحشنبه ماه نوامبر جشن گرفته می شود يکی از بزرگترين و شاد ترين تعطيلات ملی ايالات متحده است . در اين روز خانواده و دوستان بر سر يک ميز می نشينند و با خوردن بوقلمون و ساير خوراکی های ويژه اين روز؛ فراوانی و موهبت هايی را که خداوند در اختيار آنان قرارداده شکر می گويند.

امسال نيز چون هر سال رييس جمهوری ايالات متحده بوقلمون سفيد ويژه ای را که برای اين روز خاص انتخاب می شود مورد عفو قرار داد.

روز چهارشنبه پرزيدنت بوش در باغ رز کاخ سفيد برای آخرين بار به عنوان رياست جمهوری کشور بوقلمونی به نام «کدو تنبل» را بخشيد تا از حاضر شدن بر روی ميز شام نجات يابد. بوقلمون ديگری نيز به اسم «پيکان» که نام نوعی گردوی آمريکايی است نيز مورد بخشش قرار گرفت.

معمولاً برای اين مراسم دو بوقلمون سفيد پرورش داده می شود تا اگر يکی از آن ها بد اخلاقی کرد يا بيمار شد آن ديگری در اين مراسم ملی شرکت کند. اين دو بوقلمون خوش شانس برای سکونت هم اکنون عازم ديسنی لند کاليفرنيا هستند تا مورد استقبال کودکان قرار گيرند.

پرزيدنت بوش از زنان و مردانی که در ارتش اين کشور خدمت می کنند و همچنين برای محبت همسر و دختران خود و سلامت خانواده شکرگزاری کرد.

پرزيدنت بوش گفت: اين آخرين روز شکرگزاری من در مقام رياست جمهوری است. من از تمامی زنان و مردان اونيفورم پوش اين کشور سپاسگزاری می کنم. عهده دار بودن فرماندهی آنان برای من افتخاری بوده است.

سازمان ملی هوا نوردی و فضايی آمريکا (ناسا) می گويد فضانوردان آمريکايی نيز که در ايستگاه فضايی بين المللی به سر می برند روز شکرگزاری را جشن می گيرند و ميزبان فضانورد روسی و همکار خود خواهند بود.

مراسم روز شکرگزاری که در واقع با شکر گزاری بر سر ميز غذا آغاز می شود تا شبانگاه و با تماشای مسابقه فوتبال آمريکايی يا مراسم رژه ويژه اين روز ادامه می يابد.

فروشگاه زنجيره ای عظيم «ميسيز»* برگزار کننده مراسم رژه روز شکرگزاری است که شامل بادکنک های غول پيکر و گروه های موسيقی و ساير برنامه های سرگرم کننده خانوادگی است.

برگزار کنندگان اين مراسم انتظار دارند امسال سه ميليون و پانصد هزار نفر در منهتن نيويورک برای تماشای اين رژه گرد آيند و پنجاه ميليون نفر نيز آن را بر صفحه تلويزيون خود تماشا کنند.

روز چهارشنبه دو خيابان منهتن برای باد کردن بادکنک ها بسته شد در حالی که خانواده ها و بويژه کودکان با هيجان باد کردن بادکنک ها را تماشا می کردند.

*MACY’S

XS
SM
MD
LG