لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۵۹

گریگوری شولتی: سوریه از تاکتیک های پنهانکارانه جمهوری اسلامی ایران استفاده می کند


یک دیپلمات آمریکائی سوریه را متهم می کند که برای جلوگیری از تحقیقات سازمان ملل متحد در خصوص فعالیت های اتمی دمشق، از تاکتیک هایی شبیه آنچه ایران به کار می برد استفاده می کند.

گریگوری شولتی این نظر را امروز جمعه در جلسه آژانس بین المللی انرژی اتمی در وین ابراز داشت. جلسه بر این اتهام که ایران و سوریه پنهانی در جستجوی تسلیحات اتمی بوده اند، متمرکز است.

علی اصغر سلطانیه، نماینده جمهوری اسلامی ایران در آژانس گفت کشور او « حق آشکار خود» را برای تولید انرژی صلح جویانه اتمی هرگز رها نخواهد کرد. تهران، همراه با دمشق، اتهامات غرب را که برنامه های اتمی آنها دارای یک عنصر نظامی است رد می کنند.

روز پنجشنبه، محمد البرادعی مدیر آژانس بین المللی انرژی اتمی، از خودداری ایران پیرامون روشن ساختن جزییات برنامه اتمی خود ابراز ناراحتی کرد. او همچنین از سوریه خواست در تحقیقات آژانس درباره محلی که گفته می شود یک مرکز اتمی پنهانی بود و اسراییل آنرا بمباران کرد، " حد اکثر شفافیت " را نشان دهد.

پیشتر ، در اوائل هفته، البرادعی کشورهای غربی را از قضاوت زودرس درباره سوریه بر حذر داشت و گفت کشورها نیز، مانند افراد، تا گناهشان ثابت نشده است بی گناه تلقی شوند.

XS
SM
MD
LG