لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۹ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۵:۵۱

تعهد آمريکا به نقش رهبری در فراهم آوردن يک پاسخ جهانی به چالشهای مرتبط با تغییرات جوّی


تعهد آمريکا به نقش رهبری در فراهم آوردن يک پاسخ جهانی به چالشهای مرتبط با تغییرات جوّی
تعهد آمريکا به نقش رهبری در فراهم آوردن يک پاسخ جهانی به چالشهای مرتبط با تغییرات جوّی

پائولا دوبریانسکی، معاون وزارت امورخارجه آمريکا برای دمکراسی و امور جهانی می گوید ایالات متحده می داند که چالش های مرتبط با تغییرات جوّی در میان بزرگترین چالش هایی که ما در این قرن با آنها روبرو هستیم قرار دارد، و قاطعانه متعهد است نقش رهبری کننده ای در فراهم آوردن یک پاسخ جهانی به این پدیده برعهده گیرد.

دوبریانسکی این موضوع را در کنفرانسی که به میزبانی نیوزیوم –موزه خبر و روزنامه نگاری – در واشنگتن برپا شده بود عنوان کرد. سفیران فرانسه،لهستان و دانمارک نیز حضور داشتند.

دوبریانسکی یادآور شد که امسال از نظر مذاکرات بین المللی در باره مسائل مربوط به آب و هوا، بسیار مهم است. کنفرانس تغییر آب و هوا وابسته به سازمان ملل متحد، که قرار است در ماه دسامبر در شهر پوزنان در لهستان تشکیل شود، نقطه نیم راه برنامه دوساله ای است که دسامبر گذشته در بالی، در اندونزی، با همین نام، ارائه شد و یک گام اصلی بسوی هدف مشترک تهیه یک ساختار جهانی آب و هوا در کپنهاک، پایتخت دانمارک، در سال ۲۰۰۹، تلقی می شود.

دوبریانسکی همچنین یادآور شد که دولت بوش در تلاش است انتقال آرام و موثر قدرت به دولت باراک اوباما رییس جمهوری منتخب را، زمانی که در۲۰ ژانویه بکار می پردازد، مسلم سازد.

ایالات متحده امیدوار است کنفرانس پوزنان شناخت عمیق تری از ارجحیت ها و انتظارات شرکت کنندگان در کنفرانس را موجب شود. دکتر دوبریانسکی گفت، بویژه ما امیدوار هستیم با برنامه کاری پویا و فراگیری موافقت کنیم که پس از تکمیل بررسی مسائل اصلی برنامه عمل بالی، به یک مرحله مذاکرات جدی و فشرده تبدیل شود.

دوبریانسکی، معاون وزارت امور خارجه آمريکا، گفت تمام عناصر برنامه عمل بالی - یک نگرش مشترک، توافق، تکنولوژی، و مالی –بیکدیگر ارتباط دارند. او گفت ما انتظار نداریم قادر باشیم با تصمیمات محدود یا ناپخته در پوزنان پیش برویم، و افزود: همچنین مهم است که از مسدود کردن گزینه ها برای دولت جدید آمريکا پرهیز کنیم.

کنفرانس پوزنان اهمیت پژوهش و فراهم آوردن تکنولوژی های انرژی پاک را برجسته خواهد ساخت. همچنین قرار است در باره کوشش های جمعی که برای پرداختن به مقوله تغییر آب و هوا لازم است بحث شود. ایالات متحده سهم خود را انجام خواهد داد. کشورهای دیگر باید سهم خود را انجام دهند.

دوبریانسکی گفت در پوزنان، آماده ساختن زمینه برای نتیجه ای کارآمد در سال ۲۰۰۹، بالاترین ارجحیت ما خواهد بود.

XS
SM
MD
LG