لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۹ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۰۴

گزارش هنری: قطعه آهنگ تازه ای از بیتل ها برای نخستین بار منتشر می شود


یک قطعه موسیقی چهارده دقیقه ای به نام «کارناوال نور» که ۴۱ سال پیش برای نخستین بار در یک جشنواره موسیقی الکترونیکی توسط گروه معروف بیتل ها ارائه شد، به زودی منتشر خواهد شد.

پل مک کارتنی، عضو سابق «بیتل ها» و یکی از فعال ترین اعضای باقیمانده گروه در نظر دارد تا پس از دریافت موافقت و اجازه رسمی از جازیست پیشین گروه، رینگو استار و ورثه جان لنون و جورج هریسون، این قطعه موسیقی که به شکل موسیقی مدرن و آوانگارد ساخته شده است را به صورت سی دی منتشر کند.

قطعه موسیقی کارناوال نور در سال ۱۹۶۷ تحت تاثیر آثار آهنگسازان پیشتازی در صحنه موسیقی آوانگارد چون جان کیج و اشتوکهاوزن ساخته شده است.

قطعه موسیقی کارناوال نور که سفارش آن به پل مک کارتنی داده شده بود فقط یک بار در یک جشنواره موسیقی الکترونیکی اجرا شده است و در آن زمان شنوندگان آن نمی دانستند که این قطعه کار کدام گروه موسیقی است.

بنا براظهارات افرادی که از نزدیک با گروه بیتل ها حشر و نشر داشته اند، هنگامی که این گروه برای ضبط آثار دیگر خود در استودیوی ضبط صدا بودند، توسط پل مک کارتنی تشویق می شوند که قطعه موسیقی ای را با آزادی کامل، بدون درنظر گرفتن هرگونه ضابطه ای اجرا کنند:« خودتان را رها کنید، سرو صدا بپا کنید، ساز بزنید، فریاد بزنید، بدون هیچ معنی و مفهومی.»

پل مک کارتنی اخیرا در یک گفتگو با تلویزیون بی بی سی گفت:« من این قطعه را بیش از هر چیز به این جهت دوست دارم که بیتل ها در آن به طور آزاد و دور از شرایط معمولی که دراجرای روی صحنه وجود دارد کار کرده اند.»

قرار است که در هفته های آینده بخش هایی از قطعه موسیقی کارناوال نور از رادیو بی بی سی پخش شود. در این موسیقی صداهای نامتعارف از حنجره چهار ستاره افسانه ای گروه بیتل ها به گوش می خورد. گاهی اوقات صدایی شبیه خرخر و بعضی وقت ها کلمات بی ربطی چون «بارسلونا» و « حالت چطوره» با صدای جان لنون و پل مک کارتنی در لابلای آهنگ شنیده می شود.

هرچند پل مک کارتنی بیشتر در زمینه ملودی سازی تخصص دارد اما جان لنون فقید بیش از چهل سال پیش در ترانه ای به نام انقلاب شماره ۹از آلبوم معروف «سفید»، که یکی از بهترین آثار تاریخ موسیقی معاصر به شمار می رود، با همکاری همسرش یوکو اونو و جورج هریسون دست به یک کار تجربی زدند.

قطعه موسوم به « انقلاب شماره ۹ » که مدت آن ۸دقیقه و ۲۲ ثانیه است یکی از طولانی ترین آثار گروه بیتل ها به شمار می رود و درهم آمیزی هنری از موسیقی و صدا به شمار می رود.

پل مک کارتنی درنظر دارد تا قطعه کارناوال نور را در آلبوم « برگزیده ای از بهترین آثار بیتل ها» جای دهد اما برای این کار او باید توافق رینگو استار، یوکو اونو و اولیویا هریسون را که ورثه قانونی این دو بیتل در گذشته هستند را بدست آورد.

برگزیده ای از بهترین آثار بیتل ها مجموعه ای است از بهترین آهنگ های گروه که بین سال های ۱۹۶۵ تا ۲۰۰۳ ساخته و یا منتشر شده اند. در این مجموعه علاوه بر سه آلبوم که هر یک شامل دو سی دی است، یک دی وی دی و یک کتاب درباره گروه بیتل ها نیز گنجانده شده است.

XS
SM
MD
LG