لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۵۰

ماموران ويژه هند توريست های خارجی بيشتری را از هتل های مورد تهاجم تروريستها آزاد کردند


در حالی که عمليات کماندويی ماموران ويژه هندوستان در دو هتل مجلل و يک مرکز کليميان در شهر مومبای جريان دارد، ماموران امنيتی در صدد نجات تعداد نامعلومی از گروگانها و روبيدن مهاجمانی هستند که از روز چهارشنبه تاکنون به ايجاد رعب و وحشت در شهر پرداخته اند.

ماموران روز پنجشنبه در دو هتل مجلل قصر تاج محل The Taj Mahal Palace و اوبروی ترايدنت Oberoi-Trident به هر طبقه سرکشيده و تعدادی از گروگانها را از دست گروگان گيران نجات دادند. از اين دو هتل صدای انفجار و شليک گلوله شنيده شده بود. بر اثر صدمات جدی وارده به بنای تاريخی قصر تاج محل، آتش سوزی ديگری نيز در آن هتل روی داد که هنوز هم از آن دود بلند می شودد.

چهارشنبه شب، گروه هايی از افراد مسلح به مسلسل و نارنجک به ده نقطه مورد تردد توريست های خارجی و بازرگانان و افراد ديگر، که شامل هتل ها و ايستگاه های قطار می شد، حمله بردند، بيش از ۱۰۹ نفر را کشته و بيش ۳۰۰ نفر را زخمی کردند.

نخست وزير هندوستان، مانموهان سينگ، طی سخنرانی ای که روز پنجشنبه برای هم ميهنانش ايراد کرد گفت مسولان حمله سازمان يافته به مومبای، مرکز مالی کشور که پيش تر به نام بمبئی خوانده می شد، به احتمال زياد در خارج از کشور مستقر هستند. وی بدون آنکه اسم از کشوری ببرد، گفت به «همسايگان» گوشزد خواهد شد که استفاده از خاک آنها برای اجرای عمليات تروريستی در هند تحمل نخواهد شد.

به گفته شاهدان عينی برخی از افراد مسلح دنبال شهروندان بريتانيايی و آمريکايی می گشتند و عده ای ديگر بدون تميز قايل شدن بين مليت های گوناگون بروی همه آتش گشودند.

بنا به گزارش رسانه های محلی يک گروه شبه نظامی قبلا ناشناخته ای به نام «مجاهدين دکن» مسوليت اين حملات را بر عهده گرفته است. در ادبيات گروه های تروريستی عنوان «مجاهدين» معمولا به افراط گرايان اسلامی و اسلام گرايان افراطی نسبت داده می شود.

دکن احتمالا اشاره به دشت دکن در جنوب هندوستان است. در گذشته شبه نظاميان اسلام گرا در بمب گذاری ها مقصر شناخته می شدند.

از جمله کشته شدگان حملات ديشب در مومبای رئيس واحد ضد ترور، حمت کارکاره، و يازده تن مامور پليس بودند.

به گفته پليس دستکم چهار فرد مسلح نيز در اين حملات کشته و نه تن ديگر از ايشان دستگير شدند، اما معلوم نيست اين کشته ها و دستگيری ها در کجا صورت گرفته است.

XS
SM
MD
LG