لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۴۸

گروه بحران بین المللی دولت گرجستان را به اصلاحات فوری فرا خواند


یک گروه پژوهشی بین المللی می گوید دولت گرجستان اگر قرار است از بحران اقتصادی جهانی و نارضایتی عمومی بر سر شکست در مناقشه با روسیه جان بدر ببرد، باید بی درنگ برای اجرای اصلاحات دست به کار شود.

گروه بحران بین المللی در گزارشی می گوید موقعیت میخائیل ساکاشویلی رییس جمهوری در حال حاضر محکم است ، اما خاستگاه او در ماه های آینده، در حالی که مخالفان به پرسیدن " سئوالات مشخصی" درباره تصمیمات دولت گرجستان پیش از حمله نظامی ویرانگر روسیه در ماه اوت ادامه می دهند، با آزمونی جدی روبرو خواهد شد.

گزارش دولت ساکاشویلی را ترغیب می کند ثبات سیاسی را که برای تشویق سرمایه گذاری خارجی و توسعه لازم است برقرار کند. همچنین می گوید تفلیس باید کمک های اجتماعی بیشتری فراهم آورد، استقلال قوه قضائیه را مسلم سازد، و آزادی های رسانه های خبری را افزایش دهد. افزون بر این، گزارش از دولت گرجستان می خواهد فساد در سطح بالا را از بین ببرد و آنچه را «تغییرات حیاتی» در روند رای گیری می نامد انجام دهد.

دولت ساکاشویلی در این هفته، بدلیل تصمیمات نادرستی که بگفته یک دیپلمات ارشد سابق موجب حمله روسیه در روز هفت اوت شد، زیر انتقاد شدید قرار گرفت.

اروسی کیتسماریشویلی ، که بعنوان سفیر گرجستان در مسکو در ماه های پیش از مناقشه خدمت می کرد، گفت رهبر گرجستان پیشتر در اوائل سال جاری پیام حمایت آمریکا را ، به نادرستی ، تایید استفاده از زور برای پس گرفتن کنترل مناطق انشعابی اوست جنوبی و آبخازی از جدائی طلبان تعبیر کرد.

او همچنین به یک کمیته پارلمانی گفت گرجستان در اوائل آوریل حمله به اوست جنوبی را برنامه ریزی می کرد ، و ساکاشویلی در سال ۲۰۰۴در باره چنین حمله ای بحث کرد. روز چهارشنبه، دفتر ریاست جمهوری، در اطلاعیه ای این اتهامات را تکذیب کرد.

قرار است ساکاشویلی روز جمعه در کمیته پارلمان درباره تصمیم گیری های مربوط به مناقشه توضیح دهد.

XS
SM
MD
LG