لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۸ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۳۵

در دو فرودگاه تایلند وضعیت فوق العاده اعلام شد


نخست وزیر تایلند در دو فرودگاه بانکوک، که مخالفان دولت آنها را در کنترل خود گرفته اند، وضعیت فوق العاده اعلام کرده است.

سومچای ونگ ساوات، این تصمیم را روز پنجشنبه در جلسه کابینه که دور از پایتخت، در شهر چیانگ مای، در شمال تایلند، تشکیل شده بود اعلام کرد. در این جلسه اعتراضات جاری که پروازهای هواپیماها را در فرودگاه ها متوقف ساخته است ، مورد بحث قرار گرفت.

وضعیت فوق العاده به نخست وزیر اجازه خواهد داد برخی از آزادی های مدنی را لغو کند و ارتش را برای بیرون راندن معترضین از فرودگاه بکار گیرد.

معترضین فرودگاه ها را در اوائل هفته اشغال کردند و مقامات را ناچار ساختند تمام پروازها را لغو کنند. هزاران توریست و مسافر سرگردان شده اند.

مقامات فرودگاه تایلند شامگاه پنجشنبه ، به وقت محلی، اعلام کردند که فرودگاه بین المللی دست کم تا شنبه شب بسته باقی خواهد ماند. مقامات می گویند آنها اینک از پایگاه های هوائی نظامی برای کمک به تخلیه برخی از توریست ها استفاده می کنند.

دولت همچنین برای مقابله با آنچه یک سخنگو آن را شایعه کودتا نامید، از سربازان خواست در پادگان هایشان باقی بمانند.

معترضین، که از حزب اتحاد مردم برای دمکراسی حمایت می کنند، می گویند تا نخست وزیر استعفا ندهد، آنها فرودگاه ها را ترک نخواهند کرد.

پیشتر در روز پنجشنبه، ارتش تایلند سربازان و خودروهای زرهی را به بخشی از فرودگاه « دون موئیانگ»، که به عنوان یک پایگاه نیروی هوائی عمل می کند، منتقل کرد. رهبران اعتراض گفته بودند آنها می خواهند برای جلوگیری از عزیمت اعضای کابینه به محل تشکیل جلسه فوق العاده دو باند فرودگاه را ببندند.

شامگاه چهارشنبه، یک دادگاه به تظاهرکنندگان دستور داد به اعتراض پایان دهند و فرودگاه را بی درنگ ترک کنند. نخست وزیر درخواست فرمانده ارتش تایلند را برای برگزاری انتخابات جدید به منظور حل بحران سیاسی کشور رد کرده است. بحران جاری بیش از دو سال پیش و زمانی آغاز شد که تاسکین شیبنواترا نخست وزیر سابق در یک کودتای نظامی برکنار شد.

XS
SM
MD
LG