لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۱۳

مخالفت دولت کوزوو با طرح سازمان ملل متحد


دولت کوزوو با طرح سازمان ملل متحد و چگونگی استقرار مامورين اتحادیه اروپا در آن کشور موافق نیست. قرار است که یک گروه دو هزار نفری در چهارچوب تاًمین ثبات و اجرای قانون در کوزوو انجام وظیفه کند.

هاشم تاچی نخست وزیر کوزوو در همان حالی که به حضور ماًموران و کارشناسان امنیتی، قضائی و مرزی اتحادیه اروپا در آن کشور خوشآمد میگوید بر این باور است که موافقت نامه سازمان ملل متحد به دلیل آن که استقلال کشور را سست میکند، قابل قبول نیست.

رهبران کوزوو میگویند این طرح به بلگراد این حق را میدهد که در مسائل کوزوو دخالت کند.

کوزوو در ماه فوریه سال جاری میلادی از صربستان اعلام استقلال کرد، اما صربستان آن را رد کرد.

بلافاصله پس از اعلام استقلال، برخی از کشورهای اتحادیه اروپا و آمریکا استقلال کوزوو را به رسمیت شناختند اما روسیه با آن بشدت مخالفت کرد. با این همه، چندی پیش صربستان و کوزوو پذیرفتند که با هیئت جدید اتحادیه اروپا که در جهت کمک به اداره کوزوو تحت نظر سازمان ملل متحد انجام وظیفه خواهد کرد، همکاری کنند.

بان گی مون دبیر کل سازمان ملل متحد در گزارش سه ماهه ای که روز سه شنبه به شورای امنیت سازمان ملل متحد در این مورد ارسال داشته است، خاطر نشان میکند که صربستان نتایج بحث ها و ترتیب هائی را که در این گزارش آمده، پذیرفته است.

گزارش روز سه شنبه دبیر کل سازمان ملل متحد نشان دهنده کوچک شدن ماًموریت آن سازمان در کوزوو و دادن اختیار بیشتر به هیئت اجرای قانون اتحادیه اروپا در آن کشور است. با این همه، کنترل سازمان ملل متحد همچنان در موارد اصلی بر کوزوو ادامه خواهد داشت.

دو هزار سربازی که اتحادیه اروپا تا اواخر ماه دسامبر در کوزوو مستقر خواهد کرد، در شش بخش اصلی از جمله بخش های قضائی، مرزها و دادگاه ها عمل خواهند کرد.

با این همه، آقای تاچی نخست وزیر کوزوو روز چهارشنبه به خبرگزاری آسوشیتد پرس گفت وی بخش هائی از طرح سازمان ملل متحد را که حاکمیت ملی کشورش را تهدید میکند؛ رد کرده است. نخست وزیر کوزوو اشاره کرد که آن کشور چهار مورد بنیادی را میپذیرد. اما شش موردی را که تهدید کننده حاکمیت ملی کوزوو است، رد میکند.

رهبران صربستان اصرار دارند که هیئت اعزامی اتحادیه اروپا اگر میخواهد در منطقه ای که صربها سکونت دارند؛ حضور داشته باشد باید اعلام استقلال یکجانبه کوزوو را نادیده انگارد.

XS
SM
MD
LG