لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۳۱ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۰۰

گزارش: به دنبال مشکلات سیاسی و مالی در زیمبابوه بیماری وبا آن کشور  را در بر می گیرد


به دنبال مشکلات سیاسی و مالی در زیمبابوه، شیوع تدریجی بیماری وبا آن کشور آفریقایی را در بر می گیرد. آخرین گزارش سازمان ملل متحد نشان می دهد که فقط در روز گذشته ۵۰ نفر در زیمبابوه در اثر ابتلا به این بیماری وبا جان دادند که شمار مرگ ومیر ناشی از وبا، از ماه اوت تاکنون را، به ۳۶۶ نفر افزایش داده است.

آخرین گزارش سازمان ملل متحد نشان می دهد شمار شهروندان زیمبابوه که از ماه اوت تا کنون در اثرابتلا به بیماری وبا جان داده اند ۳۶۶ نفر است.

ولی دکتر داگلاس گوادزیرم رییس سازمان «پزشکان زیمبابوه برای حقوق بشر» هشدار داد شمار تلفات احتمالا از گزارش سازمان ملل بیشتر است زیرا مرگ کسانی که در منازل خود از این بیماری فوت می کنند گزارش نمی شود.

او گفت: منابع قابل اطمینان گزارش داده اند تاکنون دست کم ۶۰۰۰ نفر به وبا مبتلا شده اند و ارقامی که به دست ما می رسد نشان می دهد ده درصد مبتلایان به این بیماری جان خود را از دست می دهند. در نتیجه با اطمینان می توان گفت مرگ و میر ناشی از وبا در حدود ۵۰۰ تا ۶۰۰ نفر باشد.

دفتر همکاری های بشردوستانه سازمان ملل در ژنو گزارش داده است تاکنون ۸۸۸۷ مورد ابتلا به وبا گزارش شده و این بیماری بیش از نیمی از زیمبابوه را در بر گرفته است.

گرچه موردهای گزارش شده از شیوع وبا در هراره پایتخت زیمبابوه بوده است ولی سازمان ملل می گوید گزارش هایی از احتمال وجود این بیماری در کشورهای همسایه زیمبابوه چون آفریقای جنوبی و بوتسوانا نیز در یافت کرده است.

سازمان بهداشت جهانی برای جلوگیری از شیوع بیشتر وبا که در اثر آب و غذای آلوده ایجاد می شود دارو و تجهیزات پیشگیری را به زیمبابوه فرستاده است.

در حالی که سیاستمداران زیمبابوه ماه ها بر سر انتخابات آن کشور در جدل بودند و اکنون نیز تمامی تلاش آنها بر تشکیل یک دولت ائتلافی متمرکز است، شالوده و زیربنای آن کشور به تدریج فروپاشید.

در حالی که تلفات به ویژه در نواحی فقیرنشین زیمبابوه افزایش می یابد با شدت گرفتن بحران سیاسی و اقتصادی در زیمبابوه بیمارستان ها یکی پس از دیگری درها را به روی بیماران می بندند زیرا توان خرید دارو تجهیزات پزشکی و حتی پرداخت حقوق کارمندان خود را ندارند.

دکتر داگلاس گوادزیرم در انتقاد از این اوضاع بهداشتی زیمبابوه اظهار داشت: من نمی توانم بگویم که پیشگیری از این بیماری انجام شده است. در مورد بیماری چون وبا نباید در انتظار نشست تا بیمار برای معالجه مراجعه کند. بلکه باید با مراعات اصول بهداشتی از بروز آن جلوگیری کرد. هم اکنون فاضلاب در خیابان ها جاری است و زباله در تمامی شهرها گسترده شد. باید به این مشکلات رسیدگی شود.

پزشکان هشدار داده بودند باران های موسمی در زیمبابوه موجب شیوع بیماری وبا در آن کشور خواهد شد.
XS
SM
MD
LG