لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۳۱ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۵۴

سافت بال ورزش ملی بوتسوانا


جمهوری بوتسوانا در جنوب آفريقا ودر همسايگی کشورهای آفريقای جنوبی ، ناميبيا ، زامبيا و زيمباوه قرار دارد. اين کشور استقلال خود را از بريتانيا در سال ٢٠٠٦ ميلادی جشن گرفت و از آن هنگام يکی از با ثبات ترين دموکراسی های قاره به شمار می رود. سرتس کاما نخستين رئيس جمهور بوتسوانا بود که تاهنگام مرگش در سال ١٩٨٠ رهبری کشور را بر عهده داشت. در دهه ٦٠ ميلادی داوطلبان سپاه صلح آمريکا برای کمک به اداره اين کشور تازه استقلال يافته راهی بوتسوانا شده ودرزمينه هايی چون آموزش و پرورش ، بهداشت ، کشاورزی و بازرگانی مردم را ياری دادند.

يکی از افتخارت سپاه صلح آمريکا در بوتسوانا ، معرفی سافت بال به مردم اين کشوربود و حالا پس از گذشت سالها ، سافت بال محبوب ترين ورزش بوتسوانا است. هرچند که فوتبال ورزش نخست بوتسوانا است ولی سافت بال پرافتخارترين ورزش گروهی کشور محسوب می شود وعناوين جهانی بسياری برای بوتسوانا به ارمغان آورده است. بوتسوانا موفقيت چندانی در ميادين ورزشی ندارد و تا کنون هيچ مدالی در بازيهای المچيک کسب نکرده است ولی در آخرين دوره رقابتهای جهانی سافت بال ، بوتسوانا رتبه ١٣ جهان را کسب کرد و نام اين کشور در سطح جهانی مطرح شد.

ملومی ماتديسو بازيکن تيم BDF و تيم ملی سافت بال بوتسوانا
می گويد :
ما همواره در رقابتهای جهانی حاضر هستيم و اين افتخار بزرگی برای بوتسوانا است. در رقابتهای منطقه ای حضوری درخشان داريم و به مرور در مسابقات جهانی هم نتايج بهتری کسب خواهيم کرد. سافت بال ورزشی مفرح و شادی آفرين است ، من پس از هر مسابقه احساس آرامش و راحتی می کنم و به همين سبب مردم سافت بال را دوست دارند.

BDF موفقترين باشگاه سافت بال بوتسوانا است واکثر بازيکنان آن عضوارتش کشورهستند ، هرچند که مانعی برای عضويت غير نظاميان وجود ندارد. در حال حاضر ١٠ تيم در رقابتهای باشگاهی سافت بال بوتسوانا شرکت می کنند و رقابتهای خود را در رده مردان و زنان برگزار می کنند. کابلو کی واپی بازيکن تيم ملی سافت بال بوتسوانا می گويد :
پس از فوتبال ، سافت بال ورزش دوم کشوراست ولی محبوبيت آن ميان مردم روز به روز افزايش می يابد و آينده درخشانی در انتظار آن است.

سافت بال در ميان زنان بوتسوانا طرفداران بسياری دارد و تعداد ورزشکاران زن بيشتر از مردان است. افزايش بازيکنان سافت بال در بوتسوانا به موفقيت بيشتراين کشور درصحنه های جهانی کمک می کند. نالدی ديک گومو بازيکن پيشين تيم بوتسوانا که عضو اجرايی فدراسيون سافت بال اين کشور است می گويد:
سافت بال توسط سپاه صلح آمريکا به مردم بوتسوانا معرفی شد و در عرض مدت کوتاهی مورد توجه و استقبال قرار گرفت. در گذشته اين ورزش فقط در مدارس ابتدايی بازی می شد ولی حالا به ورزش ملی کشور ما تبديل شده است.

در فصل برگزاری رقابتهای سافت بال ، تيمها در آخر هفته ها به مصاف هم می روند و مسابقات فشرده ای را از بامداد تا شام برگزار می کنند و تماشاگران زيادی به تشويق تيمهای خود می پردازند. مطبوعات و رسانه های بوتسوانا بصورت گسترده ای به بازتاب خبرها و رويدادهای اين ورزش می پردازند و مسابقات تيم ملی کشور بصورت زنده و مستقيم از راديو و تلويزيون پخش می شود.

XS
SM
MD
LG