لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۵۲

اعدام فاطمه حقیقت پژوه و ۹ نفر دیگر در ایران


ده نفر امروز در ایران اعدام شدند. فاطمه حقيقت پژوه، زنى كه به جرم قتل همسر صيغه اى اش مدت ۷ سال در زندان به سر مى برد، یکی از اعدام شدگان بود. خانم حقيقت پژوه در دادگاه گفته بود در فروردين ١٣۸۰، پس از آنكه دريافت شوهر صيغه ای اش قصد تجاوز به دختر ١۴ ساله اش را دارد، او را به قتل رساند. وی در شهريورماه ۱۳۸۰ بازداشت و محاكمه شد. حكم اعدام فاطمه حقيقت پژوه سه سال پيش از سوى محمود هاشمى شاهرودى، رئيس قوه قضائيه، متوقف شد اما قضات ديوان عالى کشور اين حكم را مجددا تائيد كردند. با اعدام اين ده تَن، شمار اعدام شدگان در ايران به ۲۱۶ در سال جاری رسید. سازمان عفو بين الملل می گوید، تعداد اعدام در ايران از نظر نسبى جمعيت، بيشتر ازهمه كشورهاى جهان است.

چند خبر دیگر از ایران

کشته شدن ۱۵ نفر در درگیری های مرزی
تلویزیون جمهوری اسلامی از کشته شدن ۱۵ نفر در درگیری های نظامی ۴۸ ساعت گذشته در مناطق مرزی شرق ایران خبر داد. در این رابطه، حمید فهیمی راد، فرمانده نیروی انتظامی خراسان رضوی گفت ماموران هنگ مرزی تایباد در ۴۸ ساعت گذشته ۱۵ نفر را در درگیری ها کشتند. سرتیپ حمید فهیمی راد گفت: از کشته شدگان بیش از ۹۰۰ كیلوگرم تریاک ، ۶۰ كیلوگرم كریستال و تعدادی ادوات جنگی كشف و ضبط شد. وی اضافه کرد پنج نفر از قاچاقچیان نیز دستگیر شدند.

شیرین عبادی : ما را به قانون ۸۰ سال قبل برگردانید
شیرین عبادی، حقوق دان و برنده جایزه صلح نوبل در بیست و نهمین نشست كانون مدافعان حقوق بشر در تهران، روز سه شنبه ۲۵ نوامبربا اشاره به اعدام نوجوانان زیر ۱۸ سال در ایران خواستار اصلاح سن مسوولیت كیفری شد . خانم عبادی با شرح قانونی که بیش از ۸۰ سال پیش به تایید آیت الله مدرس رسیده گفت: ما را به قانون ۸۰ سال قبل برگردانید. وی گفت در سال ۱۳۰۴ مجلس شورای ملی، قانون مجازات عمومی را تصویب ‌كرد كه بالاترین و شدیدترین مجازات برای فردی كه زیر ۱۸ سال سن داشته و مرتكب جرم شده پنج سال حبس بوده است.

تجمع کارگران معترض در تهران
امروز چهارشنبه، نزدیک به پانصد نفر از کارگران شرکت لاستیک سازی البرز در مقابل دفتر این شرکت در حوالی میدان ونک در تهران تجمع اعتراض آمیزی برپا کردند. کارگران معترض می گویند حدود ۷ ماه است که حقوق و مزایا را دریافت نکرده اند و اکنون با مشکلاتی نظیر اجاره خانه های معوقه، هزینه های سنگین تحصیل فرزندان و نیز امرار معاش دست در گریبان هستند. کارگران این کارخانه، در گذشته نیز تجمعات اعتراض آمیزی را به خاطر پرداخت نشدن حقوقشان برپا کرده بودند.

تایید تلویحی حق دستگیری افراد توسط گشت های بسیج
سردار رجب زاده رییس پلیس تهران روز سه شنبه، ۵ آذر ضمن اعلام افزایش گشت نیروهای انتظامی در تهران گفت نیروی انتظامی برای برقراری امنیت نیاز به کمک نیروهای بسیج دارد. وی همچنین به طور تلویحی تایید کرد گشت های بسیج حق دستگیری افراد را دارند و دستگیر شدگان را باید تحویل نیروی انتظامی دهند. پیشتر مسوولان انتظامی و بسیجی جمهوری اسلامی با توجه به آغاز گشت های شبانه بسیج در تهران گفته بودند که نیروهای بسیجی صرفا نیروی انتظامی را از وجود تخلف آگاه می کنند و برخوردها را نیروی انتظامی انجام می دهد.
مسوولان بسیج اعلام کرده اند گشت های شبانه بسیج، از پنجشنبه هفتم آذر ماه فعالیت خود را آغاز می کنند. پیشتر سردار عراقی، فرمانده سپاه محمدرسول الله، یازده آبان ماه سال جاری یکی از اهداف راه اندازی گشت های بسیج را «اشباع احساسات و نیازمندی بسیجیان» ذکر كرد. در گذشته اعتراضات گسترده نسبت به فعالیت های بسیجیان در برخورد با زنان و جوانان منجر به کاهش حضور آنان در خیابان های تهران و شهرستان ها شده بود.

XS
SM
MD
LG