لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۵ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۰۴

رای پارلمان عراق به توافقتامه امنیتی با آمریکا به تاخیر افتاد


رییس پارلمان عراق می گوید قانونگذاران، رای گیری به توافقنامه امنیتی با آمریکا را تا روز پنجشنبه به تاخیر انداخته اند.

انتظار می رفت پارلمان امروز، چهارشنبه، توافقنامه را که اجازه می دهد سربازان آمریکايی برای سه سال دیگر در عراق بمانند تصویب کنند، اما جناح های سیاسی در مورد برخی از شرایط، از جمله درخواست حزب اصلی شیعه برای گذاشتن آن به همه پرسی، در مشاجره بوده اند.

محمود المشهدانی، ریيس پارلمان، در مورد دلایل تاخیر توضیحی نداد، اما گفت او هنوز بر این عقیده است که توافق به دست خواهد آمد.

در واشنگتن، کاندولیزا رایس وزیر امور خارجه گفت حتی اگر پارلمان تصمیم بگیرد توافقنامه را به همه پرسی بگذارد، مانع از اجرای آن در آغاز سال آینده نخواهد شد.

عقیده بر این است که احزاب شیعه و کرد رای به اندازه ای که برای تصویب توافقنامه کافی باشد در اختیار دارند. اما آنها از جناح اصلی سنی پارلمان، جبهه وفاق عراق، خواسته اند برای دادن مشروعیت بیشتر به توافقنامه از آن پشتیبانی کند.

افزون بر همه پرسی، جناح اهل تسنن خواهان اصلاحات سیاسی است که موقعیت آن در اظهار نظر درباره تصمیمات سیاسی تقویت شود.

اعضای ائتلاف شیعه حاکم می گویند آنها آماده هستند سال آینده توافقنامه امنیتی را به همه پرسی بگذارند.

این توافقنامه، پس از تصویب، جایگزین ماموریت سازمان ملل متحد برای حضور نظامی آمریکا درعراق، که روز۳۱ دسامبر (۱۱ دی ماه) منقضی می شود، خواهد شد.

در این میان، اتحادیه اروپا می گوید ممکن است برنامه آموزشی برای پلیس و مقامات قضایی عراق را تمدید کند. رییس کمیسیون اتحادیه می گوید او امکانات تشکیل جلسات آموزشی در داخل عراق را در سال آینده در صورتی که وضع امنیتی اجازه دهد، بررسی می کند. در حال حاضر عراقی ها در اروپا آموزش می بینند. مقامات اتحادیه اروپا می گویند تا کنون نزدیک به 2 هزار نفر تعلیم دیده اند.
XS
SM
MD
LG