لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۳۱

آقازاده: پنج هزار دستگاه سانتریفیوژ در نطنز کار می کند


ایران از پیشرفت هایی در برنامه های اتمی و فضایی خبر می دهد.

غلامرضا آقازاده، رییس سازمان انرژی اتمی جمهوری اسلامی می گوید اینک پنج هزار سانتریفیوژ در تاسیسات غنی سازی اورانیوم در نطنز کار می کنند. این تعداد نسبت به ۳۸۰۰ سانتريفیوژی که آژانس بین المللی انرژی اتمی در اوايل نوامبر گفت در آنجا فعال هستند، افزایش عمده ای است.

کشورهای غربی می خواهند ایران غنی سازی اورانیوم را متوقف کند، اما آقازاده این درخواست را رد کرد و گفت: در فرهنگ لغات ما واژه تعلیق غنی سازی وجود ندارد.

در تحولی دیگر، رسانه های دولتی ایران گزارش دادند که راکت فضایی «کاوش ۲» با موفقیت پرتاب شده است.

اعلام همزمان این دو خبر می تواند به تنش با رقیبان تهران بیافزاید. آنها ایران را به داشتن هدف های نظامی متهم می کنند. تهران می گوید برنامه هایش صلحجویانه است و ماهیتی غیرنظامی دارد.

در مورد راکت کاوش ۲ جزئیاتی منتشر نشده است، اما پرتاب مشابهی در فوریه موجب شد ایالات متحده هشدار دهد چنین آزمایش هایی ایران را بیشتر در جهان منزوی خواهد ساخت.

ایران می گوید می خواهد ماهواره هایی برای کارهای پژوهشی و ارتباطی پرتاب کند. اما همان تکنولوژی که برای ساختن راکت های فضايی به کار می رود، می تواند در موشک های بالیستیک دوربرد نیز مورد استفاده قرار گیرد.

این حالت به برنامه غنی سازی اورانیوم ایران شباهت دارد. تهران می گوید می خواهد سوخت دارای غلظت پایین برای نیروگاه های اتمی تولید کند. اما همین روند می تواند برای غنی سازی اورانیوم با غلظت بالا به منظور استفاده در تسلیحات اتمی به کار رود.
XS
SM
MD
LG