لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۱۵ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۲:۲۸

رییس جمهوری افغانستان: دولت حق دارد یک راه حل سیاسی را برای مناقشه جاری جستجو کند


حامد کرزی رییس جمهوری افغانستان به یک هیات شورای امنیت سازمان ملل متحد گفته است جامعه بین المللی باید یک خط زمانی برای پایان دادن به جنگ در افغانستان تعیین کند.

دفتر کرزی می گوید او این درخواست را امروز، سه شنبه، در دیداری با هیات ۱۵ نفری شورای امنیت در کابل مطرح ساخت.

دستیاران کرزی می گویند رییس جمهوری تاکید کرد که افغانستان نیاز دارد بداند مبارزه نظامی با شورشیان چه مدت طول خواهد کشید. کرزی می گوید دولت افغانستان حق دارد در جستجوی یک راه حل سیاسی برای مناقشه برآید.

هیات سازمان ملل متحد ديروز برای دیداری سه روزه وارد افغانستان شد. اعضای هیات قصد دارند چگونگی پیشرفت در امنیت و کوشش های بازسازی را در پس سالها جنگ بررسی کنند.

در رویدادی جداگانه، دیوید میلیباند وزیر امور خارجه بریتانیا امروز در کابل با حامد کرزی ملاقات کرد. سفارت بریتانیا در کابل می گوید میلیباند شامگاه دوشنبه برای دیداری که از پیش اعلام نشده بود وارد افغانستان شد. او همچنین برای ملاقات با سربازان بریتانیايی به جنوب افغانستان رفت.

میلیباند در مصاحبه ای با بی بی سی، امکان اعزام سربازان اضافی به افغانستان را رد نکرد، اما یادآور شد که هر تحولی باید بخشی از یک استراتژی نظامی فراگیر باشد.

انتظار می رود میلیباند در پایان دیدار از افغانستان، به پاکستان سفر کند.

در خبری دیگر، پلیس ديروز دستیار افغان ملیسا فونگ، روزنامه نگار کانادايی و گروگان سابق را آزاد کرد.پلیس «شوکور فیروز» را برای بازجويی در ارتباط با ربوده شدن فونگ در نزدیکی کابل بازداشت کرده بود.فونگ گفت او درخواست کرد فیروز آزاد شود، زیرا به باور وی او هیچ ارتباطی با ربوده شدنش نداشت. فونگ چهار هفته گروگان بود. پلیس در این حادثه به یک دسته بزهکار مظنون است.

همچنین وزارت امور خارجه ترکیه امروز گفت سه ترک که ماه پیش در افغانستان ربوده شدند آزاد شده اند و اینک در سفارت ترکیه در کابل به سر می برند. انتظار می رود آنها روز جمعه به ترکیه باز گردند.

اطلاعیه وزارت امور خارجه در مورد چگونگی آزادی ربوده شدگان توضیحی نمی دهد.
XS
SM
MD
LG