لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۶ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۰۷

گزارش مرکز دفاع از حقوق بشر: در ایران قلمرو آزادی های خصوصی روز بروز تنگتر می شود


گزارش مرکز دفاع از حقوق بشر: در ایران قلمرو آزادی های خصوصی روز بروز تنگتر می شود
گزارش مرکز دفاع از حقوق بشر: در ایران قلمرو آزادی های خصوصی روز بروز تنگتر می شود

مرکز دفاع از حقوق بشر در ایران، بسرپرستی شیرین عبادی، وکیل دعاوی و برنده جایزه صلح نوبل، گزارش سه ماهه خود را در مورد وضعیت حقوق بشر در ایران در دوره منتهی به سپتامبر 2008 منتشر کرده است.

گزارش می گوید در ایران " قلمرو آزادی های خصوصی روز بروز تنگتر می شود، و راه های ممکن و مطلوب برای فعالیت های سیاسی و اجتماعی محدودتر می گردد."

گزارش به اقدامات ایذایی دولت، از جمله دستگیری و صدور احکام زندان برای دانشجویان دانشگاه، روزنامه نگاران، معلمان و فعالان سیاسی و اجتماعی استناد می کرد. نسبت به بدتر شدن وضعیت اقلیت های مذهبی در ایران هشدار می داد.
افزون بر این، مرکز دفاع از حقوق بشر در ایران گزارش داد که موارد نقض حقوق انسانی ساکنان ُسنی استان سیستان و بلوچستان، دستگیری امامان مساجد سنی، و تخریب مدارس و مراکز اهل سنت افزایش یافته است. مرکز همچنین از ادامه سرکوب شدید اعضای جامعه بهایی ایران خبر داد.

اخیرا محمود احمدی نژاد رئیس جمهوری ایران گفت تمام اقلیت های مذهبی و قومی صلحجویانه در کنار هم زندگی می کنند. مرکز دفاع از حقوق بشر این ادعا ها را نادرست می داند.

پرزیدنت جرج بوش می گوید کمک به گسترش دمکراسی، یک عمل اصلی حفاظت از آزادی - از جمله آزادی مذهب – است :
****یکی از ویژگی های مهم هر دمکراسی این است که فضای لازم برای مردم دارای تمام زمینه ها و مذاهب فراهم می آورد. دمکراسی ها به مردم دارای نظریات و نگرش های گوناگون اجازه می دهند در باره اختلافات خود به بحث و گفت و گو بنشینند، و در هماهنگی با یکدیگر زندگی کنند.

آقای بوش می گوید ایالات متحده برای مردمی که در ایران و نقاط دیگر بدلیل باورهایشان رنج می کشند و در عذاب هستند پیامی دارد:
**** شما تنها نیستید. آمریکا دست دوستی خود را بسوی شما دراز می کند. ما برای روزی کار می کنیم که بتوانیم ورود شما را به خانواده ملت های آزاد خوش آمد بگوئیم.

آقای بوش گفت: "دعا می کنیم که شما و فرزندانتان روزی آزادی را در همه جا و در همه چیز احساس کنید."

XS
SM
MD
LG