لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۸ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۱۶

گزارش تحليلی: بحران مالی و مسابقات جام جهانی فوتبال سال ٢٠١٠ در آفريقای جنوبی


برگزار کنندگان مسابقات جام جهانی فوتبال سال ٢٠١٠ که، در آفريقای جنوبی برگزار خواهد شد روز جمعه تلاش کردند نگرانی از تأثير بحران مالی بر برگزاری اين مسابقات را، فرو نشانند و تأکيد کردند فدراسيون بين المللی فوتبال از شرايط مالی مناسبی برخوردار است.

***

بدليل بحران مالی جهانی و افزايش قيمت ها، دولت آفريقای جنوبی می بايد ١٣٦ ميليون دلار ديگر را، به منظور ساخت استاديوم فوتبال برگزاری مسابقات جام جهانی ٢٠١٠ اختصاص دهد . اين مبلغ بودجه ای را که، به اين منظور در نظر گرفته شده بود به نزديک به سه ميليارد دلار رساند که ده برابر بيشتر از بودجه ابتدايی بود.

در حالی که اروپا و ايالات متحده به سوی رکود اقتصادی حرکت می کنند و در هفته های اخير ارزش پول آفريقای جنوبی نسبت به دلار سی درصد کاهش يافته است اين نگرانی وجود دارد که دوستداران فوتبال نتوانند برای تماشای اين مسابقات به آفريقای جنوبی بروند يا حتی قادر به خريد بليط آن باشند. اين در حالی است که آفريقای جنوبی اميدوار است برگزاری مسابقات جام جهانی فوتبال موجب جلب جهانگردان و رشد اقتصادی آن کشور شود.

دنی جوردان رييس کميته برگزاری جام جهانی فوتبال در آفريقای جنوبی در يک کنفرانس مطبوعاتی که قبل از قرعه کشی و برنامه ريزی جام کنفدراسيون ها صورت گرفت ابراز اميدواری کرد شرايط مالی جهان تا سال ٢٠١٠ بهبود يابد گرچه انتظار ندارد شمار بسياری از دوستدارن فوتبال در ساير نقاط جهان برای ديدار اين بازی ها به آفريقای جنوبی سفر کنند.

قرعه کشی و برنامه ريزی جام کنفدراسيون ها امروز شنبه انجام خواهد شد. در مسابقات جام کنفدراسيون ها که در ژوئن ٢٠٠٩ انجام می شود ٨ تيم فوتبال شرکت خواهند داشت. برای اين مسابقات از برزيل، ايتاليا، مصر، زلاند نو و ايالات متحده نام برده شده است. آقای جوردان تأکيد کرد بحران مالی فعلی تأثيری بر بازی های جام کنفدراسيون ها نخواهد داشت.

جروم والکه دبير کل فدراسيون بين المللی فوتبال در اين کنفرانس مطبوعاتی گفت «تنها هدف ما اين است که کسانی که برای تماشای مسابقات جام جهانی به آفريقای جنوبی می آيند قيمت های گزاف نپردازند.» آقای والکه اطمينان داد که فدراسيون بين المللی فوتبال از شرايط مالی مناسبی برخوردار است.

XS
SM
MD
LG