لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۷:۲۶

گزارش تحليلی: درگيری ميان زائران يهودی و مسلمان در نزديکی مسجد ابراهيمی در شهر الخليل


تونی بلر، فرستادهء ويژهء صلح اتحاديهء اروپا به خاورميانه، از اسرائيل خواسته است تا هر چه زودتر گذرگاههای مرزی نوار غزه را بازگشايی کند. آقای بلر همچنين از ستيزه جويان حماس و دولت اسرائيل خواست تا برای حفظ امنيت ساکنان جنوب اسرائيل و نوار غزه، مفاد پيمان آتش بس را رعايت کنند.

و در کرانهء باختری رود اردن، گزارش ها از درگيری ميان زائران يهودی و مسلمان در نزديکی مسجد ابراهيمی حکايت دارد.

***

مسجد ابراهيمی در شهر الخليل واقع در کرانهء باختری رود اردن، هنگام برگزاری نماز جمعهء مسلمانان، مورد هجوم گروهی از يهوديان ساکن محل قرار گرفت. تنش در الخليل در پی صدور حکم تخليه برای نزديک به ١٥٠ يهودی ساکن ساختمانی در نزديکی مسجد ابراهيمی شدت گرفته است.

اين مسجد، که نزد يهوديان به مقبرهء ابناء معروف است، و از مکان های مقدس برای پيروان دو مذهب به شمار می رود، پيشتر نيز صحنهء درگيری ميان ساکنان يهودی نشين ها با فلسطينيان بوده است؛ و پس از آنکه يهوديان افراطگرای محلی شعارهايی عليه مسلمانان روی ديوارهای مسجد نوشتند، نيروهای نظامی برای جلوگيری از گسترش تنش، حلقهء امنيتی پيرامون مسجد ابراهيمی را تنگتر کردند.

اما درگيری اخير به ساختمان مجاور مسجد مربوط است، که در اجارهء بهوديان قرار دارد؛ فايز الرجبی مالک فلسطينی، حکم تخليه آن را از ديوان عالی اسرائيل گرفته است. بر اساس حکم ديوان عالی، ساختمان بايد تا زمان حل و فصل دعوی، خالی بماند. فايز الرجبی می گويد من حکم ديوان عالی را دارم؛ و ساختمان بايد ظرف سه روز تخليه می شد. مهلت تخليه چند روزی است که سپری شده؛ ولی اجاره نشينان امروز و فردا می کنند؛ و هنوز بيرون نرفته اند.

شهردار الخليل نيز دلايلی برای تخليه ساختمان، و تخليهء شهر الخليل از يهوديان دارد. خالد العسيلی می گويد ٤٠٠ يهودی ساکن الخليل، که هزاران سرباز اسرائيلی برای حفظ امنيت آنها در اين شهر حضور دارند؛ و ١١٤ راه بند و دروازهء الکترونيکی تنها برای خاطر اين ٤٠٠ نفر در اطراف مخل سکونتشان در مرکز الخليل نصب شده است، بايد اين شهر را ترک کنند.

در مرکز شهر الخليل، بين ٤٠٠ تا ٥٠٠ يهودی – که اکثراً از افراطگرايان متعصب هستند – در ميان تدارکات امنيتی شديد، در ميان بيش از ١٧٠ هزار فلسطينی زندگی می کنند.

XS
SM
MD
LG