لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۰:۵۴

گزيده روزنامه های دوشنبه ۴ آذر در ايران


امکان برخورد نظامی ايران با دزدان دريايی

روزنامه اعتماد از امکان برخورد نظامی ايران با دزدان دريايی خبر می دهد که در ماه های گذشته دو کشتی مرتبط با جمهوری اسلامی را در سواحل خليج عدن ربوده اند.

به نوشته اين روزنامه، «علی طاهری» که از وی به عنوان «معاون وزير راه و ترابری» ياد شده می گويد «جمهوری اسلامی ايران توان لازم و امکانات کافی برای برخورد با دزدان دريايی را دارد.»

اين مقام دولتی با اشاره به يک کشتی ربوده شده که در اجاره جمهوری اسلامی بوده می گويد: «مذاکرات در مورد کشتی ربوده شده با طرف مقابل آغاز شده است.»

علی طاهری در عين حال می گويد در صورت نياز، حتی از نيروهای نظامی در برخورد با دزدان دريايی استفاده خواهد شد.

چهار وزير در آستانه استيضاح

روزنامه آفتاب يزد خبر نخست خود را به احتمال استيضاح چهار وزير دولت نهم اختصاص داده است. به نوشته اين روزنامه، «محمد سليمانی» وزير ارتباطات و فن آوری اطلاعات، «عليرضا علی احمدی» وزير آموزش و پرورش، «محمدرضا اسکندری» وزير کشاورزی و «کامران باقری لنکرانی» وزير بهداشت دولت محمود احمدی نژاد در آستانه استيضاح قرار دارند.

به نوشته اين روزنامه «تعدادی از نمايندگان اصولگرای مجلس به شدت استيضاح محمد سليمانی وزير ارتباطات و فنآوری اطلاعات را پيگيری مينمايند.» همچنين در هفته گذشته نماينده مرند و جلفا گفت: «طراحان استيضاح محمدرضا اسكندری وزير جهاد كشاورزی، جلساتی با حضور نايب رئيس اول مجلس و اسكندری برگزار كردند اما از پاسخهای وزير به ابهامات و سؤالات مطروحه، قانع نشدند و همچنان بر استيضاح اصـرار دارنـد.»


نظر سنجی به سبک خبرگزاری رسمی

کيهان در گزارشی که امروز منتشر کرده، از انجام يک نظر سنجی توسط خبرگزاری رسمی دولت جمهوری اسلامی، ايرنا در پانزدهمين نمايشگاه مطبوعات در ارتباط با دهمين انتخابات رياست جمهوری در ايران خبر داده است. کيهان با اعلام اين مطلب که محمود احمدی نژاد، «محبوب ترين چهره سياسی جامعه مطبوعات» شناخته شده می نويسد: ۲۳۷ نفر از شرکت کنندگان در نظر سنجی اعلام کرده اند که در انتخابات رياست جمهوری سال آينده در ايران شرکت می کنند.

به نوشته اين روزنامه:«از كسانی كه پاسخ مثبت به حضور در انتخابات رياست جمهوری آتی داده اند، ۱۳۲ نفر معادل حدود ۵۶ درصد از كل پاسخگويان گفته اند به دكتر احمدی نژاد رأی خواهند داد».

کيهان در ادامه می نويسد:«۴۸ نفر معادل ۲۰/۲۵ درصد از كل پاسخگويان، به سيدمحمد خاتمی رأی می دهند.»

به نوشته اين روزنامه ۳۳ نفر، معادل ۱۳/۹۳درصد از كل پاسخگويان نيز به مهدی كروبی رأی می دهند. اين نظر سنجی در روزهای ۲۹ و ۳۰ آبان ماه ۱۳۸۷ در نمايشگاه مطبوعات انجام شد.

تورم ۵۰ درصد


قدس به نقل از احمد توكلی، نماينده مجلس و عضو کميسيون برنامه و بودجه می نويسد: «نقدی کردن يارانه ها تورم ۵۰ درصدی را به دنبال دارد.»

احمد توکلی می گويد:«با حذف يارانه ها، شاهد تورم اضافی ۳۰ درصدی به علاوه تورم ۲۰ درصدی فعلی خواهيم بود.»

اين نماينده که رياست مركز پژوهشهای مجلس را نيز بر عهده دارد گفته است:«حذف يارانه سوختهای فسيلی به دليل نداشتن كالای جانشين مناسب، موجب افزايش شديد سطح عمومی قيمتها می شود.» وی همچنين گفته است هنوز ثابت نشده که تورم ناشی از اين اقدامات، آنطور که گفته می شود کوتاه مدت خواهد بود.
XS
SM
MD
LG