لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۵۷

رهبران ايپک بر تعهد به اقدامی فوری برای مقابله با بحران جهانی پولی تاکيد گذاشتند


رهبران بيست و يک کشور حوزه اقيانوس آرام تعهد خود را به اقدامی سريع برای مقابله با بحران جهانی مالی مورد تاکيد قرار داده اند. اين رهبران که امسال کنفرانس سالانه مجمع همکاری های اقتصادی موسوم به ايپک را در ليمای پرو تشکيل داده بودند روز يکشنبه در اعلاميه پايانی کنفرانس گفتند مصمم اند برای ايجاد ثبات در بازارهای پولی قاطعانه وارد عمل شوند.

رهبران ايپک همچنين قول دادند ظرف يک سال آينده از هرگونه اقدامی که به محدود ساختن تجارت جهانی منجر شود جلوگيری کنند. آنان در عين حال بر قصد خود برای احيای مذاکرات جهانی تجارت تاکيد گذاشتند که از ژوئن گذشته بی نتيجه و متوقف مانده است.

کشورهای ايپک که تامين کننده نيمی ازفعاليت های تجاری جهان هستند، همچنين خواستار اصلاحاتی بنيادی در نهادهای بين المللی مالی شدند که در اجلاس اخير سران کشورهای موسوم به گروه بيست در واشنگتن نيز عنوان شده بود.

اين کنفرانس برای پرزيدنت بوش آخرين کنفرانس بين المللی پيش از پايان دوران رياست جمهوری او در بيستم ژانويه آينده بود.

پرزيدنت بوش روز شنبه در حاشيه کنفرانس با ديمتری مدويدوف رئيس جمهوری روسيه ملاقات کرد. به گفته يک سخنگوی کاخ سفيد پرزيدنت بوش و آقای مدويدوف در اين ملاقات ضمن بحث و تبادل نظر در باره گرجستان بر ضرورت همکاری آمريکا و روسيه در مورد برنامه اتمی ايران تاکيد گذاشتند.

رهبران دو کشور همچنين ضمن تبادل نظرراجع به دزدی های دريائی توافق کردند از دولت هايشان بخواهند برای واکنشی قاطع در سطح بين المللی عليه دزدان دريائی اقداماتی هماهنگ بعمل آورند.

XS
SM
MD
LG