لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۳۱ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۲۳

اپوزيسيون در پنجمين سالگرد انقلاب مخملی گرجستان حزبی جديد برای زورآزمائی با ساکاشويلی تشکيل داد


يک چهره سرشناس اپوزيسيون در گرجستان رسما حزب سياسی جديدی را تشکيل داده است تا حکمرانی ميخائيل ساکاشويلی زورآزمائی کند.

نينو بورجانديزه، که قبلا رياست پارلمان را برعهده داشت، و زمانی يکی از متحدان رئيس جمهوری بود، امروز، يکشنبه، در تفليس تشکيل جنبش دمکراتيک گرجستان متحد را در کنگره ای موسس که با حضور بيش از دو هزار نفر از حاميان او برگزار شد اعلام کرد.

خانم بورجانديزه خواستار برگزاری انتخابات پيش از موعد برای آمدن مقاماتی جديد به عرصه قدرت شد. وی همچنين آقای ساکاشويلی را به بد عمل کردن در برخورد نظامی ماه اوت با روسيه متهم کرد و گفت در هر کشور متمدنی مقامات وقتی می بينند اوضاع را به وخامت کشانده اند استعفا ميدهند.

منتقدين آقای ساکاشويلی را متهم کرده اند که با صدورفرمانی به ارتش برای از سرگيری کنترل بر قلمرو ناحيه انشعابی اوسيتيای جنوبی طرفدار روسيه، موجب تعرض روسيه به گرجستان شد. تحليلگران نظامی غربی و مخالفان آقای ساکاشويلی ميگويند گرجستان در موقعيتی نبود که بتواند منازعه را ببرد.

خانم بورجانديزه قبلا به عنوان رئيس جمهوری موقت عمل کرده است. وی اويل سال از مقام رياست پارلمان استعفا داد و بعدا به شدت از آقای ساکاشويلی برای نقشی که در منازعه گرجستان و روسيه داشت انتقاد کرد.

خانم بورجانديزه تشکيل حزب را در پنجمين سالگرد قيام مسالمت آميز موسوم به انقلاب مخملی گل سرخ که به برکناری ادوارد شه ورد نادزه رئيس جمهوری پيشين و به قدرت رسين آقای ساکاشويلی منجر شد اعلام کرد.

XS
SM
MD
LG