لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۳۱ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۵۳

گزارش علمی: فضانوردان سفینه اندور روز شنبه سومین راه پیمایی فضایی خود را انجام دادند


فضانوردان سفینه اندور روز شنبه سومین راه پیمایی فضایی خود را انجام دادند. مدیر پرواز سازمان فضا و هوا نوردی آمریکا (ناسا) راه پیمایی فضانوردان و تعمیرات عمده ای را که در طول این راه پیمایی انجام شد فوق العاده موفق خواند.

فضانوردان سفینه اندور در طول راه پیمایی فضایی روز شنبه خود تعمیر و روغن کاری یکی از بازوهای متحرک صفحه سلول خورشیدی ایستگاه فضایی بین المللی را تقریبا به اتمام رساندند.

ولی در حالی که فضانوردان در فضا به تعمیر مشغول بودند دستگاه جدید تصفیه آب ایستگاه که یکشنبه گذشته توسط سفینه اندور به آن ایستگاه حمل شده بود برای سومین بار از کار افتاد، که به نظر میرسد ناشی از کندی موتور آن باشد. مهندسان در مرکز ناسا تلاش می کنند مشکل را یافته و آن را چاره کنند.این سیستم تصفیه آب، در واقع ادرار و عرق بدن فضانوردان را تصفیه و به آب تبدیل می کند و از کار افتادن آن یکی از برنامه های ناسا را به خطر خواهد انداخت. ناسا در نظر دارد نمونه هایی از آب تصفیه شده این دستگاه را در بازگشت اندور به زمین در آزمایشگاه های خود بررسی و از کیفیت آن اطمینان حاصل کند.

از آن جا که ناسا در نظر دارد پس از گسترش ایستگاه فضایی بین المللی، در ماه ژوئن شمار فضانوردان مستقر در ایستگاه را از سه نفر به شش نفر افزایش دهد این دستگاه تصفیه ۱۵۴ ميليون دلاری برای تامین آب فضانوردان ضروری است .

راه پیمایی فضایی روز شبنه در فاصله ۳۵۴ کیلومتری از سطح زمین نزدیک به ۷ ساعت به طول انجامید و تماما صرف روغن کاری و تعویض بلبرینگ های بازوی رباتی متحرک صفحه سلول خورشیدی ایستگاه فضایی شد که طولانی ترین راه پیمایی فضانوردان در این پرواز بود.

خشک شدن اجزا بازوهای متحرک صفحه خورشیدی موجب ساییده شدن قطعات فلزی آن به یکدیگر شده بود و براده های فلزی ناشی از آن از حرکت سایر اجزا جلوگیری می کرد در نتیجه صفحه خورشیدی که انرژی ایستگاه را تامین می کند از سال گذشته تاکنون به ندرت مورد استفاده قرار گرفته بود.

جینجر کریک فرمانده پرواز در مرکز ناسا راه پیمایی سوم فضانوردان را یک موفقیت عظیم خواند.

باقی تعمیرات ایستگاه فضایی بین المللی در دو راه پیمایی آینده فضانوردان انجام خواهد شد و قرار است اندور روز شکرگزاری که از تعطیلات عمده ایالات متحده است به زمین بازگردد.
XS
SM
MD
LG