لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۷ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۲۵

رییس جمهوری آمریکا: بازارهای آزاد، تجارت آزاد و مردم آزاد سه نیروی بزرگ برای رشد اقتصاد هستند


جرج بوش رییس جمهوری آمریکا رهبران کشورهای حاشیه پاسیفیک را تشویق کرده است برای کمک به بیرون کشیدن جهان از بحران اقتصادی جاری، بازارهای آزاد و تجارت آزاد را تقویت کنند.

آقای بوش امروز، شنبه، در جمع رهبران کشورهای های عضو شورای همکاری اقتصادی آسیا – پاسیفیک در لیما، «بازارهای آزاد، تجارت آزاد و مردم آزاد» را سه نیروی بزرگ برای رشد اقتصاد نامید و گفت مداخله بیش از اندازه دولت در بازارها، بزرگترین تهدید برای توانگری است، با این حال تایید کرد زمان هایی وجود دارد که چنین مداخله ای اساسی است.

آقای بوش همچنین منافع توافق های تجارت آزاد را ستود، و گفت رهبران جهان باید به کار برای برچیدن موانع تجاری در یک سطح جهانی ادامه دهند.

آقای بوش و دیگر رهبران جهان برای شرکت در کنفرانس دو روزه همکاری اقتصادی آسیا و پاسیفیک – آپک - به لیما، پایتخت پرو، رفته اند. انتظار می رود بیشتر بر مسايل مربوط به سقوط مالی جهان متمرکز باشد.

بوش سعی دارد حمایت رهبران را از اقداماتی که هفته پیش در کنفرانس بیست اقتصاد بزرگ جهان در واشنگتن تایید شد، بدست آورد. سروسامان دادن به بحران اقتصادی جهان و از بین بردن مشکلاتی که موجب آن شد، از جمله هدف های این اقدامات است.

بوش، که روز جمعه در آخرین سفر خارجی خود به عنوان رییس جمهوری آمریکا وارد لیما شد، امروز با نخست وزیر کانادا ملاقات کرد و قرار است با نخست وزیر ژاپن و رییس جمهوری کره جنوبی نیز به گفتگو بنشیند.

پرزیدنت بوش روز جمعه در دیداری با رییس جمهوری چین، درباره مسايل گوناگون از جمله ایران، کره شمالی، برمه، زیمبابوه و سودان با او به تبادل نظر پرداخت. کاخ سفید می گوید آقای بوش همچنین چین را تشویق کرد به گفتگو با دالائی لاما، رهبر روحانی تبت، ادامه دهد.
XS
SM
MD
LG