لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۰۷

تعمير و روغن کاری يکی از بازوهای متحرک صفحه سلول خورشيدی ايستگاه فضايی بين المللی


فضانوردان سفينه اِندِوِور (به معنی تلاش) روز پنجشنبه و همزمان با دهمين سالگرد تاسيس ايستگاه فضايی بين المللی، دومين راه پيمايی فضايی خود را انجام دادند .

مدير مرکز کنترل سازمان فضا و هوا نوردی آمريکا ( ناسا) اعلام داشت فضانوردان موفق شدند تعميراتی را که در برنامه امروز آنان گنجانده شده بود با موفقيت به اتمام رسانند.

***

هدف اصلی راه پيمايی فضايی روز پنجشنبه فضانوردان سفينه اندوور که در فاصله ٣٥٤ کيلومتری از سطح زمين صورت گرفت تعمير و روغن کاری يکی از بازوهای متحرک صفحه سلول خورشيدی ايستگاه فضايی بين المللی بود.

خشک شدن اجزا بازوهای متحرک صفحه سلول خورشيدی موجب ساييده شدن قطعات فلزی آن به يکديگر شده بود و براده های فلزی ناشی از آن از حرکت ساير اجزا جلوگيری می کرد در نتيجه صفحه خورشيدی که انرژی ايستگاه را تامين می کند از سپتامبر سال ٢٠٠٧ تاکنون بندرت مورد استفاده قرار گرفته بود.

فضانوردان روز سه شنبه گذشته نيز به منظور تعمير و روغن کاری بازوهای متحرک صفحه خورشيدی به راه پيمايی فضايی پرداختند ولی جعبه ابزار يکی از آنان بدليل ترکيدن دستگاه پخش روغن در جعبه ابزار در فضا معلق شد.

در نتيجه امروز دو فضانورد مجبور بودند مشترکا از يک جعبه ابزار استفاده کنند و از آن جا که دو فضانورد فقط يک دستگاه پخش روغن در دسترس داشتند يکی از آنان برای صرفه جويی در وقت با استفاده از دستکش حوله ای روغن را بر روی قطعات فلزی خشک شده پخش کرد که کاملا موثر واقع شد.

دو فضانورد همچنين در اين راه پيمايی مقدمات کار های ساختمانی را که می بايد در ماه فوريه صورت گيرد به انجام رساندند و بلبرينگ های بازوی رباتی اتوماتيک ايستگاه فضايی را نيز تعويض کردند.

جينجر کريک مدير مرکز کنترل سازمان فضا و هوا نوردی آمريکا اين راه پيمايی را فوق العاده موفق خواند.
سفينه اندوور که روز يک شنبه به ايستگاه فضايی بين المللی رسيد حامل يک واحد دستشويی و آشپزخانه، دو تخت خواب، و يک دستگاه تصفيه آب برای ايستگاه بود.

اين سيستم تصفيه آب در واقع ادرار و عرق بدن فضانوردان را تصفيه و به آب تبديل می کند. ولی استفاده از اين آب تا بهار امکان پذير نخواهد بود زيرا ناسا مايل است ابتدا نمونه هايی از آن را در آزمايشگاه های خود بررسی و از کيفيت آن اطمينان حاصل کند.

امروز در حالی که دو فضانورد راه پيمايی خود را انجام می دادند ٥ سرنشين ديگر سفينه نيز به توسعه و بهسازی داخل ايستگاه فضايی بين المللی مشغول بودند.

ناسا در نظر دارد پس از گسترش ايستگاه فضايی، در ماه ژوئن شمار فضانوردان مستقر در ايستگاه را از سه نفر به شش نفر افزايش دهد.

فضانوردان سفينه اندور دو پياده روی فضايی ديگر را نيز در پيش رو دارند.XS
SM
MD
LG