لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۳۹

واکنش منفی ايران به پيشنهاد ميانجيگری ترکيه برای حل اختلاف با آمريکا و واکنش های ديگر در مطبوعات جهان


* ايران پيشنهاد ميانجيگری ترکيه را رد کرد

حريت، در نشريه انگليسی زبان اين روزنامه ترکيه زير عنوان"ايران پيشنهاد ميانجيگری ترکيه ميان واشنگتن و تهران را رد کرد" می نويسد بهمن حسين پور سفير ايران در آنکارا ميگويد ميانجيگری طيب رجب اردوغان نخست وزير ترکيه برای حل و فصل مسائل کافی نيست.

حريت با اين يادآوری که پيشنهاد اردوغان برای اين ميانجيگری درچارچوب اقدامات اخير ترکيه در جهت حل و فصل اختلافات مربوط به منطقه صورت گرفته بود، اظهارات حسين پور را نقل ميکند که گفته است ما حسن نيت آقای اردوغان را درک ميکنيم و از او خيلی متشکريم. اما دامنه اختلافات آمريکا وايران در حدی است که نمی تواند ازطريق ميانجيگری حل و فصل شود.

* اعدام اشتری و ارتباط آن با نبردهای اطلاعاتی

جروسلام پست، روزنامه انگليسی زبان اسرائيل زيرعنوان "ايران مردی را که در رد کردن اسرار به اسرائيل مجرم شناخته بود به دار آويخت" گزارشهای خبری در باره اعدام علی اشتری فروشنده تجهيزات الکترونيکی به مراکز نظامی، امنيتی و دفاعی کشور را نقل ميکند که روز هفدهم نوامبر و به استناد حکم محکوميت و مجازاتی انجام گرفت که يک دادگاه انقلابی در تهران روزسی ام ژوئن برای اين بازرگان چهل و پنج ساله متهم به رد کردن اسرار به مقامات اطلاعاتی اسرائيل، از جمله اطلاعات راجع به سازمان انرژی اتمی ايران، صادر کرده بود.

جروسلام پست اظهارات يک مقام طلاعاتی ايران را نقل ميکند که بنا به گزارشها به ايرنا خبرگزاری دولتی ايران گفته است ما با اعلام خبراعدام اشتری قصدی مشخص داشتيم ..... ما ميخواهيم نشان دهيم که نبردهای جديد اطلاعاتی با سرويس های اطلاعاتی دشمن شروع شده است، ونبردهای اطلاعاتی بسيارجدی است.

* گزارش حاکی از اقرار در محاکمه بمب گذاری مرگباربهار گذشته در مسجدی در شيراز

واشنگتن پست زيرعنوان" اقرارسه نفر در محاکمه راجع به انفجارمسجد درايران" گزارش خبرگزاری آسوشيتدپرس ازتهران به نقل ازخبرگزاری دولتی ايران راچاپ کرده است که ميگويد سه مرد در آغاز اين محاکمه به درگير بودن دربمب گذاری مرگبار آوريل گذشته درمسجدی در شيراز اقرار کرده اند.

واشنگتن پست با اين يادآوری که ايران آمريکا، بريتانيا واسرائيل را به دست داشتن دراين انفجار منجر به کشته شدن چهارده نفر متهم کرده است می نويسد ايران در آغازاين انفجار را ناشی از منفجر شدن تصادفی مواد منفجره جا مانده از يک نمايشگاه مربوط به جنگ دهه هشتاد ايران و عراق دانسته بود.

* هيلاری کلينتون و چاره جوئی ديپلماتيک برای مشکلات حل نشده ازدوران بيل کلينتون و جرج بوش

وال استريت جرنال زيرعنوان "کلينتون با ليستی آشنا ازمشکلات خارجی مواجه است" احتمال انتخاب هيلاری کلينتون را به عنوان وزير امورخارجه دردولت باراک اوباما رئيس جمهوری منتخب مطرح ساخته است ومی نويسد خانم کلينتون برای مشکلاتی نظير برنامه اتمی کره شمالی، منازعه اعراب و اسرائيل و بن بست با ايران، که شوهرش (بيل کلينتون رئيس جمهوری پيشين) و پرزيدنت بوش نتوانستند بسياری از آنها را برطرف کنند، راه حل هائی ديپلماتيک را جستجو خواهد کرد .

وال استريت جرنال در مورد ايران يادآوری ميکند که خانم کلينتون از تشديد تحريم های اقتصادی عليه تهران، و نيزازپيشنهاد دولت بوش برای شناختن سپاه پاسداران انقلاب به عنوان تشکيلاتی تروريستی جانبداری کرده است، و در جريان مبارزات انتخاباتی تهديد محوکامل ايران در صورت حمله اتمی ايران به اسرائيل را مطرح ساخته بود.

* تيم امنيت ملی روبه ظهور ميانه رو بنظر ميرسد

واشنگتن پست زيرعنوان"اوباما به انتخاب کلينتون و جونز برای مشاغل اصلی نزديک ميشود" به نقل از منابع آگاه از قصد باراک اوباما رئيس جمهوری منتخب آمريکا برای انتخاب سناتورهيلاری کلينتون به عنوان وزير امورخارجه و ژنرال جيمز جونز به عنوان مشاور امنيت ملی خبر ميدهد و می نويسد در شرايطی که بسياری از دمکرات ها انتظار دارند رابرت گيتس درمقام وزارت دفاع باقی بماند بنظر ميرسد تيم امنيت ملی رو به ظهور، با تجربه ای عميق در بسياری از زمينه ها، ازجمله راجع به جنگ های عراق و افغانستان، بی ثباتی در پاکستان، و خاورميانه، که مشاوران اوباما به اولويت آن در روند معوق مانده صلح ابرازتمايل کرده اند، ماهيتی ميانه رو و معطوف به سياست خارجی اوباما دارد.

واشتگتن پست می نويسد در حاليکه راجع به علاقه رئيس جمهوری منتخب به شکل بخشيدن به تيمی از رقبا در کابينه او بحث ها و اظهار نظرهای متعددی بعمل آمده است بنظرميرسد اعضای اين تيم رو به ظهورمی توانند دراين زمينه نيزبا يکديگر همکاری خوبی داشته باشند. گيتس بيشترغيرحزبی و مدير شناخته ميشود، و بسياری جونز را ژنرالی فروتن و ميانه رو می شناسند.

* اسلاميون در تعقيب دزدان دريائی رباينده نفت کش عربستان سعودی

واشنگتن تايمز زيرعنوان"اسلاميون دزدان دريائی رباينده کشتی عربستان سعودی را تعقيب ميکنند" در گزارشی از موگاديشوی سومالی اظهارات يک بزرگترمحل را نقل ميکند که ازهجوم روزجمعه اسلاميون به بندر هرادهيره درجستجوی دزدان دريائی درگيردرربودن نفت کش عظيم عربستان سعودی با محموله نفتی صد ميليون دلاری بار آن خبر داده است.

واشنگتن تايمز با اين يادآوری که نفت کش درآبهای نزديک به هرادهيره لنگر انداخته و در تصرف ربايندگانی است که گفته ميشود برای رهائی آن و بيست خدمه اش بيست و پنج ميليون دلار باج خواسته اند، اظهارات شيخ عبدالرحيم عيسه عدون سخنگوی اسلاميون را نقل ميکند که گفته است هرادهيره در کنترل ماست و ما برای آن کاری انجام ميدهيم.

واشنگتن تايمز در همين گزارش اظهارات جميل احمد را نقل ميکند که درمصاحبه ای با روزنامه شرق الاوسط متعلق به عربستان سعودی خود را يک دزد دريائی معرفی کرده و بی آنکه رقمی ارابدهد گفته است باج درخواستی چندان هم زياد نيست، وافزوده است ربودن نفت کش برای دزدان دريائی پانصد هزار دلار خرج برداشته است

XS
SM
MD
LG